VELIKO SLAVLJE U KINI, TRAMP POZVAO AMERIKANCE NA BUĐENJE! Dipsik osvaja svet, ruši američke deonice, Zakerberg u panici! Ovaj Kinez je opasno uzdrmao SAD!
Dipsik zapošljava domaće talente, rekao je Liang u intervjuu prošle godine, opisujući svoj tim kao mlade diplomce i doktorske studente s vrhunskih kineskih univerziteta.
Ljudi širom Kineslave uspeh domaćeg tehnološkog startupa "Dipsik" ("DeepSeek") i njegovog osnivača, nakon što je najnoviji model veštačke inteligencije ove kompanije izazvao potres u Silicijumskoj dolini i na Volstritu, piše Si-En-En.
- Dipsik preko noći ruši američke deonice - glasi jedan od popularnih heštagova s desetinama miliona pregleda na kineskoj društvenoj mreži Veibo (Weibo).
- Dipsik tera Metu u paniku - stoji u drugom, referišući na američkog tehnološkog giganta koji je uložio ogromne resurse u razvoj sopstvenih AI modela.
Više od desetak heštegova povezanih s ovom revolucionarnom tehnologijom bilo je u trendu na Veibou početkom ove sedmice, dok se Dipsik popeo na vrh lestvica međunarodnih trgovina aplikacijama, prestigavši ChatGPT (OpenAI) u ponedeljak.
Ko je čovek koji stoji iza Dipsika?
Osnivač Dipsika, Liang Venfeng, hvaljen je kao tehnološki vizionar koji bi mogao da pomogne Kini da stvori kulturu inovacija koja bi mogla da parira Silicijumskoj dolini.
Inženjer koji je postao preduzetnik, a retko daje intervjue, poznat je po tome što zapošljava isključivo domaće talente i drži svoje AI modele otvorenog koda, omogućujući drugim kompanijama i korisnicima da ih testiraju i razvijaju.
Liang, koji je suosnivač AI usmerenog hedžfonda High-Flyer Quant, osnovao je Dipsik 2023. godine.
Najnoviji model kompanije Dipsik R1, predstavljen 20. januiara, gotovo da može da parira svojim znatno poznatijim američkim suparnicima, uključujući OpenAI-jev GPT-4, Metin Llama i Guglov Gemini.
Međutim, prema tvrdnjama kompanije, izgradnja Dipsik R1 koštala je manje od šest miliona dolara - što je tek deo ulaganja ostalih konkurenata.
"Sputnik trenutak"
Slavni tehnološki investitor Mark Andresen nazvao je ovaj model "Sputnik trenutkom", dok je američki predsednik Donald Tramp u ponedeljak izjavio kako je ovo "poziv na buđenje"za Ameriku u njenom tehnološkom rivalstvu s Kinom.
Tehnološka dominacija, posebno u području veštačke inteligencije, postala je ključno bojno polje između dveju sila, pri čemu SAD poslednjih godina ograničava pristup kineskih kompanija čipovima koji bi mogli da ubrzaju razvoj AI.
Analitičari ističu da je potrebno više informacija kako bi se proverile tvrdnje Dipsika o troškovima razvoja njihovog modela i upozoravaju da aplikacija funkcioniše unutar strogih ograničenja govora i informacija koje nameće kineska vlada.
To znači da će AI asistent na upite o masakru na Trgu Tjenanmen ili prodemokratskim protestima u Hong Kongu odražavati službeni stav Pekinga - ili će jednostavno odbiti da odgovori.
Međutim, za mnoge u Kini, uspeh ove tehnologije - s Liangovom vizijom i etikom - predstavlja značajan iskorak u međunarodnoj konkurenciji.
- Koliko god moćni bili starosedeoci, mogu biti srušeni preko noći - stoji u jednom pobedonosnom komentaru na Veibou, koji je prikupio više od hiljadu lajkova.
- Liangova dostignuća mogu se nazvati nacionalnom sudbinom - napisao je drugi korisnik.
"Menjanje pravila igre"
Rođen 1980-ih kao sin učiteljice osnovne škole, Liang je odrastao u malom gradu u južnoj kineskoj pokrajini Guangdong.
Prema kineskim državnim medijima, studirao je informacijsko i elektroničko inženjerstvo na prestižnom univerzitetu Džejiang u istočnom kineskom tehnološkom središtu Hangdžou.
Njegovi rani poslovni saradnici, koje je poslednjih dana intervjuisao državno povezani finansijski medij Yicai, opisali su budućeg osnivača Dipsika kao pomalo "štreberskog" i prisetili se njegovih "užasnih frizura" iz prošlosti.
Prema istom izvoru, Liang je tada govorio o svojoj ideji treniranja velikih AI modela i "menjanja pravila igre", ali ga niko nije shvatao ozbiljno. Takvi poduhvati su se obično smatrali mogućim samo za kineske tehnološke divove poput ByteDancea ili Alibabe.
Liang je 2015. godine, manje od decenije posle završetka studija, bio suosnivač hedge fond High-Flyer Quant, usmerenog na veštačku inteligenciju, navodi se u izveštajima državnih medija.
Kompanija u svoje poslovanje integriše AI modele mašinskog učenja, prema informacijama s njene web-stranice.
Kompjuter veličine košarkaškog igrališta
Istovremeno, kompanija je akumulirala kompjutersku snagu u AI superkompjuter veličine košarkaškog igrališta, postajući jedna od vodećih kineskih kompanija u pogledu tehnološke snage - i jedina koja nije bila tehnološki gigant, prema državnoj publikaciji The Paper.
Godine 2023. Liang je osnovao Dipsik s ciljem unaprjeđenja opšte veštačke inteligencije i kako se čini, promene inovativne kulture u Kini.
- Često govorimo da između Kine i SAD postoji razmak od jedne do dve godine, ali stvarni razmak je između originalnosti i imitacije. Ako se to ne promeni, Kina će uvek biti sledbenik - rekao je Liang u retkom medijskom intervjuu za kineski finansijsko-tehnološki medij 36Kr u julu prošle godine.
Uspon Dipsika otprilike se podudara s postupnim smirivanjem agresivne državne represije nad kineskim tehnološkim gigantima, koju su vlasti sprovodile kako bi ponovo uspostavile kontrolu nad inovativnim privatnim kompanijama, koje su u njihovim očima postale premoćne.
Međutim, Peking takođe pridaje veliku važnost tehnološkoj samoodrživosti, pri čemu kineski lideri poslednjih godinu dana obećavaju jačanje nezavisnosti i snage zemlje u području tehnologije - posebno u kontekstu rastuće konkurencije sa SAD.
Čini se da je Liang u intervjuu za 36Kr prošle godine referisao na poteškoće koje uzrokuju američke kontrole izvoza tehnologije, kazavši da izazov za njegovu kompaniju nije bio novac, već zabrana pristupa "visokokvalitetnim čipovima".
Ipak, izrazio je optimizam u pogledu buduće konkurentnosti Kine.
- Kad društvo omogući hardcore inovatorima da uspeju, kolektivni način razmišljanja će se promeniti. Treba nam samo više konkretnih primera i procesa - rekao je Liang.
"Ne radimo osrednje stvari"
Kompanija, koja ima timove u Pekingu i Hangdžouu, ostala je relativno mala, sa samo oko 140 istraživača i inženjera, prema državnim medijima - što je znatno manje od velikih kompanija u Kini i SAD koje predvode razvoj AI modela.
Dipsik zapošljava domaće talente, rekao je Liang u istom intervjuu prošle godine, opisujući svoj tim kao mlade diplomce i doktorske studente s vrhunskih kineskih univerziteta.
- Možda top 50 talenata nije u Kini, ali možda možemo sami da ih stvorimo - rekao je, dodajući da se rad deli "prirodno", zavisno od pojedinačnih veština.
- Inovacija pre svega zahteva samopouzdanje, a to je najčešće izraženije kod mladih ljudi.
Na službenom WeChat profilu Dipsika stoji: "Ne radimo osrednje stvari. Najveća pitanja rešavamo s radoznalošću i vizijom koja seže daleko u budućnost."
VEŠTAČKA
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)