SERIJA MISTERIOZNIH EKSPLOZIJA: Danska daje ruskoj kompaniji dozvolu za radove na gasovodu Severni tok 2
Kompanija mora da podnese godišnji plan nadzora i regulatori će pažljivo pratiti razvoj i usklađenost
Radovi na održavanju su neophodni da bi se smanjili rizici po životnu sredinu i bezbednost koji proizilaze iz toga što se gasovod puni morskom vodom i preostalim prirodnim gasom, navodi agencija u saopštenju.
"Radovi koji će biti sprovedeni do kraja 2025. godine imaju za cilj očuvanje oštećenog cevovoda postavljanjem prilagođenih čepova na svaki od otvorenih krajeva cevi kako bi se sprečilo dalje izlivanje gasa i priliv oksigenisane morske vode u sistem", dodaje se u saopštenju, prenosi Rojters.
S obzirom na to da je "North Stream 2 AG" u potpunosti u vlasništvu ruskog Gasproma koji kontroliše država, danske vlasti su uvele mere nadzora kako bi sprečile bilo kakve nedozvoljene aktivnosti.
Kompanija mora da podnese godišnji plan sa detaljima o budućim namerama za objekat, omogućavajući regulatorima da pažljivo prate razvoj i obezbede usklađenost.
"Nord Stream 2 AG" završio je projekat gasovoda vredan 11 milijardi dolara 2021. za pumpanje gasa iz Rusije u Nemačku. Ali Nemačka je zaustavila plan pošto su se odnosi sa Moskvom pogoršali usled ruskog rata u Ukrajini, dok su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije.
U septembru 2022. godine, jedna od dve linije gasovoda Severni tok 2 je oštećena misterioznim eksplozijama, zajedno sa obe linije Severnog toka 1.
SAD, Ukrajina i Rusija su negirale da imaju bilo kakve veze sa napadima, a Moskva je okrivila zapadnu sabotažu gasovoda.
Procenjuje se da oštećeni vod NS2 još uvek sadrži oko 9-10 miliona kubnih metara prirodnog gasa, dok je netaknut vod i dalje ispunjen gasom, saopštila je danska agencija.
SAD su u decembru uvele dodatne sankcije operateru i drugim ruskim subjektima rekavši da Severni tok 2 smatraju ruskim geopolitičkim projektom i protive se naporima da se on oživi.
Severni tok 2 je oštećen u eksplozijama u septembru 2022. godine, što je dovelo do četiri curenja gasa - dva u ekonomskoj zoni Švedske i dva u vodama Danske.
Posle incidenta, Nemačka, Švedska i Danska su pokrenule istrage.
Kurir.rs/Rojters
Eksplozija u Taškentu:
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)