Slušaj vest

Meštani Santorinija su preplašeni zbog zemljotresa koji potresaju ovo ostrvo, a kako kažu, iako su navikli na zvuk potresa, to ga ne čini manje strašnim.

- Foto: EPA Christos Yantsis, AP Petros Giannakouris

- Prilično se plašimo. Naporno je živeti ovako toliko dana - kažu stanovnici i radnici na ostrvu.

Šetajući uličicama grada Fire na Santoriniju, sve podseća na doba pandemije koronavirusa. Otvorene prodavnice se mogu izbrojati na prste jedne ruke.

- U 2011. godini bila je slična seizmička aktivnost. Ali nije trajala toliko dana. Spavam u dvorištu svoje kuće - kaže jedan stanovnik.

Metju živi i radi na ostrvu skoro deset godina i kaže da je nož najteža za sve.

- Najteže je kada spavate jer se budite na sat i po, dva. Sada svi imamo na umu da treba da čekamo veliki zemljotres da okonča celu ovu priču. Čekanje je zamorno, iscrpiš se kada se budiš non stop - kaže Metju.

Gužva je u stalnom porastu, sa automobilima punim do vrha, jedni drže svoju decu u naručju, drugi pseće povoce, a treći stavljaju svoje mačke u nosiljke pored sedišta svojih automobila.

- Iako radim ovde, odlazim jer sam bio sam. Ćerka se plašila i bar možemo da budemo zajedno jer kada si sam, teže je. Kada znate da ste u epicentru na vulkanskom ostrvu gde je tlo labavo, strašnije je nego biti u nekom drugom delu Grčke. Možda malo preterujemo, ali strah je emocija koja vas obuzima, može da traje mesecima - objašnjava Dimitra Kapu.

Nešto pre 17.00, brod je isplovio za Pirej sa 1.150 putnika koji su doneli odluku da napuste ostrvo, uključujući i druge stanovnike koji su tamo proveli ceo život i druge radnike.

(Kurir.rs/Protothema)

 Tursku pogodio zemljotres od 6.1 stepena po rihteru:

Tursku pogodio zemljotres od 6.1 stepena po rihteru Izvor: Kurir televizija