RAT: Napad na Siriju moguć već danas?
Međunarodne snage, prvenstveno SAD, Britanija i Francuska, mogle bi da napadnu Siriju već večeras, navodi američki Foks njuz. Iako ekspertski tim UN još nema dokaze da je u građanskom ratu u Siriji korišćeno hemijsko oružje, niti ko ga je koristio, Zapad je za napad, u kojem je poginulo 1.300 civila, okrivio režim predsednika Bašara el Asada i vojnim udarima želi da ga kazni.
Neke hemijske supstance
Od dokaza Zapad zasad raspolaže nepotpunim podacima s terena, kao i transkriptom telefonskog razgovora zvaničnika sirijskog Ministarstva odbrane i komandanta jedinice za hemijsko oružje, koji su SAD prisluškivale.
Specijalni izaslanik UN za Siriju Lahdar Brahimi izjavio je da ima dokaza koji ukazuju na to da je u Siriji korišćena neka vrsta hemijske „supstance“, od koje je umrlo više od 1.000 ljudi. Brahimi nije želeo da kaže da li se ta informacija zasniva na podacima koje su prikupili istražitelji UN ili na izvorima bezbednosnih službi zapadnih zemalja.
Takođe, prema navodima lista Forin polisi, američka obaveštajna služba čula je zvaničnika sirijskog Ministarstva odbrane u paničnom telefonskom razgovoru s komandantom jedinice za hemijsko oružje. Zvaničnik je tražio odgovore o napadu nervnim gasom. Forin polisi navodi da je američkim zvaničnicima to glavni razlog zašto veruju da je Asadova vojska izvela smrtonosni napad i zašto će pokrenuti vojnu akciju na Siriju do kraja nedelje.
U međuvremenu, britanski Savet za nacionalnu bezbednost jednoglasno je podržao predlog za sprovođenje mera protiv Sirije kao odgovor na počinjene zločine protiv čovečnosti. Britanija je, takođe, predala na glasanje Savetu bezbednosti UN rezoluciju, koja bi odobrila napad na Siriju.
Iako Rusija tvrdi da je za rezoluciju još rano, s čime se složio i generalni sekretar Ban Ki Mun, koji je naveo da timu stručnjaka UN koji prikupljaju dokaze o navodnom hemijskom napadu treba najmanje četiri dana, rezolucija je juče izneta pred pet stalnih članica SB.
Bez rezolucije UN
Budući da se Rusija i Kina protive međunarodnoj akciji u Siriji i da će na glasanju u SB verovatno uložiti veto, SAD i njihovi saveznici našli su način kako da zaobiđu to međunarodno telo. Naime, pokriće za vojnu akciju mogli bi da budu NATO i doktrina „odgovornost za zaštitu“, prema kojoj međunarodna zajednica ima obavezu da reaguje bilo gde u svetu kako bi sprečila zločine protiv čovečnosti.
Kad je reč o NATO, članice nisu složne u vezi sa napadom. Poljska i Austrija izjasnile su se da neće učestvovati u akciji u Siriji, dok su druge zemlje uzdržane, osim Turske, koja je navela da će podržati SAD.
Međutim, generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen izjavio je da informacije iz više izvora ukazuju na to da su snage Bašara el Asada odgovorne za upotrebu hemijskog oružja i da je to neprihvatljivo, te da ne može proći bez odgovora.
Modeli mogućeg napada
♦ Irak 1991. SAD su povele međunarodnu koaliciju s dozvolom SB UN da izbace Iračane iz Kuvajta
♦ Balkan 90-ih SAD su snabdevale oružjem antisrpske snage u Hrvatskoj i BiH, nakon čega su bombardovale Srbe
♦ SR Jugoslavija 1999. SAD i NATO bombardovali SRJ bez mandata SB UN, pod izgovorom sprečavanja masakra na Kosovu
♦ Somalija 1992-1993. međunarodne snage dobile mandat od SB UN da obezbede prolaz humanitarne pomoći do onih kojima je bila potrebna. Misija nije uspela, te su se SAD povukle
♦ Libija 2011. Francuska i Britanija bombardovale su položaje vojske Moamera el Gadafija, a misija se završila njegovim ubistvom
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti