AfD RAZNEO PROTIVNIKE U ISTOČNOJ NEMAČKOJ! Izborni rezultati otkrivaju jaz između istoka i zapada zemlje i duboku podeljenost države!
Alternativa za Nemačku (AfD) ostvarila je istorijski uspeh na jučerašnjim parlamentarnim izborima, osvojivši ubedljivo drugo mesto na nacionalnom nivou. Istovremeno, AfD se pokazao kao očigledni pobednik u istočnoj Nemačkoj, potvrđujući da izborna podela između istoka i zapada zemlje i dalje ostaje izražena.
Pet saveznih pokrajina koje čine nekadašnju Istočnu Nemačku – Brandenburg, Meklenburg-Zapadna Pomeranija, Saksonija, Saksonija-Anhalt i Tiringija – predstavljaju politička uporišta AfD-a.
U tim regionima stranka uživa znatno veću podršku nego na zapadu zemlje.
To je bilo jasno i na ovim izborima: AfD je na istoku osvojio 34% glasova, gotovo dvostruko više nego na zapadu, gde je osvojio 17,7%
.
Rezultati u bivšoj Istočnoj Nemačkoj:
AfD –34%
CDU/CSU – 17,8% (30,8% na zapadu)
Levica (Die Linke) – 13,2% (7,8% na zapadu)
SPD – 11,3% (17,6% na zapadu)
BSW – 10,2% (3,9% na zapadu)
Zeleni – 6,8% (13,2% na zapadu)
FDP – 3,3% (5% na zapadu)
Zašto je Nemačka podeljena?
Već tradicionalno postoje značajne razlike u izbornim rezultatima između istočne i zapadne Nemačke, a ti razlozi potiču iz istorijskih, ekonomskih i društvenih faktora.
Nakon pada Berlinskog zida i ujedinjenja Nemačke, istočni deo zemlje suočio se s naglim društvenim i ekonomskim promenama. Mnogi građani su se tokom tranzicije osećali zapostavljeno, što je oslabilo poverenje u tradicionalne političke stranke.
Ekonomski izazovi kao što su niže plate, veća stopa nezaposlenosti i demografski problemi češće pogađaju istočne regione. Ti faktori često izazivaju osećaj nezadovoljstva i frustracije, što otvara prostor za jačanje alternativnih, često populističkih opcija.
AfD – od evroskepticizma do ekstremne desnice
AfD je osnovan 2013. godine kao euroskeptički odgovor na finansijsku i ekonomsku politiku evrozone. Vremenom, međutim, stranka se transformisala u desničarsko-populistički pokret.
Zalaže se za očuvanje tradicionalnih vrednosti i nacionalnog identiteta, često kritikujući multikulturalizam. Često izražava zabrinutost zbog uticaja islama na nemačko društvo, što dovodi do optužbi za islamofobiju.
Mnogi politički analitičari, mediji i institucije u Nemačkoj i inostranstvu svrstavaju AfD u ekstremno desničarske stranke. Kritičari tvrde da stranka koristi oštru retoriku usmerenu protiv migranata i islamske kulture, što se doživljava kao netolerantno i isključivo. Takođe, AfD se često optužuje za potkopavanje savremenih demokratskih standarda.
Kurir.rs/Index/Preneo: D. P.
SKANDAL U NEMAČKOJ - ILON MASK SE UKLJUČIO NA SKUP AFD-A: