KINA, RUSIJA I IRAN TRAŽE PREKID AMERIČKIH SANKCIJA TEHERANU: Sastanak o nuklearnom programu nakon Trampovog pisma ajatolahu
Predstavnici Kine, Rusije i Irana na sastanku u Teheranu o iranskom nuklearnom programu
Predstavnici Kine, Rusije i Irana pozvali su danas na okončanje američkih sankcija Iranu zbog njegovog brzo razvijajućeg nuklearnog programa i založili se za ponovno pokretanje međunarodnih pregovora o tome.
Razgovori predstavnika tri zemlje najnoviji su pokušaj pokretanja tog pitanja i usledili su posle pisma koje je američki predsednik Donald Tramp poslao Aliju Hamneiju, vrhovnom vođi Irana.
Trampovo pismo iranskom vođi, čiji tekst nije objavljen, ponuđeno je istovremeno kada je predsednik SAD uveo nove sankcije Iranu kao deo kampanje "maksimalnog pritiska" na tu zemlju, uz naglašavanje da i dalje veruje da može biti postignut novi sporazum.
Predstavnici tri zemlje koji su se sastali jutros naglasili su potrebu okončanja "nezakonitih jednostranih sankcija", rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Kine Ma Džaosu, čitajući navode iz zajedničkog saopštenja. Pored njega su bili zamenici ministara spoljnih poslova Rusije i Irana, Sergej Rjabkov i Kazem Garibabadi.
"Tri zemlje su ponovile da političko i diplomatsko angažovanje i dijalog zasnovan na principu uzajamnog poštovanja ostaje jedina održiva i praktična opcija oko ovog pitanja", rekao je Ma.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji se kasnije sastao sa iranskim i ruskim predstavnikom.
Velike sile se nadaju da će oživeti međunarodni nuklearni sporazum sa Iranom iz 2015. godine.
Tramp je povukao SAD iz tog sporazuma 2018. godine za vreme svog prvog predsedničkog mandata, a od povratka u Belu kuću u januaru ove godine navodi da je otvoren za dijalog sa Teheranom.
On, međutim, istovremeno jača sankcije protiv Irana i na njegovu pruženu ruku vođe te zemlje gledaju sa podozrenjem.
Zapadne zemlje decenijama sumnjaju da Iran želi da razvije nuklearno oružje, što Iran žestoko negira naglašavajući da je njegov nuklearni program za civilne svrhe, konkretno za energiju.
Iran je 2015. zaključio sporazum sa zemljama stalnim članicama Saveta bzebednoti (Kina, Rusija, SAD, Francuska, Velika Britanija) plus Nemačka prema kome je ograničen njegov nuklearni program u zamenu za ublažavanje sankcija protiv Irana.
Ali 2018. godine Donald Tramp je povukao svoju zemlju iz tog sporazuma od kada je Iran postepeno prestao da sledi obavze oko nuklearnog programa prema tom dogovoru.
Kina i Rusija imaju posebno bliske odnose sa Iranom preko energetskih sporazuma a Iran je dao Rusiji borbene dronove za njen rat u Ukrajini, piše agencij AP.
One smatraju takođe da dele zajednički interes u umanjenju uloge SAD i drugih liberalnih demokratija u utvrđivanju svetskih događaja u prilog njihovim vrlo autoritarnim sistemima, dodaje AP.
Iran insistira da njegov nuklearni program služi za mirnodopske svrhe. Međutim iranski zvaničnici sve više prete da će nastojati da razviju nuklearno oružje. Iran sada obogaćuje uranijum do nivoa za oružje od 60 odsto.
(Kurir.rs/Beta-AP)
Mogu li odnosi Saudijske Arabije sa Iranom i Izraelom imati uticaj na buduće mirovne procese?
OVO JE NEVEROVATNO, VELIČANSTVENO! Vučić obišao deonicu auto-puta Preljina-Požega: Kao iz najlepših snova, izgleda kao Švajcarska! Ponosan sam i mnogo srećan