ČITAVI RESTORANI ZAVRŠILI U MORU, OVAJ GRAD OPUSTOŠEN JE OD AUTOMOBILA, A NI JEDNA JEDINA ŽRTVA! Grčka pretrpela APOKALIPSU i sačuvala živote, kako su uspeli?
Uprkos velikoj materijalnoj šteti, Grci se nadaju da će uspeti da saniraju posledice pre zvaničnog početka turističke sezone, od koje ostrvske oblasti i žive.
Snažno nevreme koje je pogodilo Grčku ostavilo je pustoš širom ostrva i obala. Posebno su pogođena ostrva Siros, Evija i delovi Peloponeza, a najdramatičnije scene stižu sa Mikonosa i Parosa. Bujice koje su u ponedeljak popodne pogodile ova ostrva nosile su automobile kao igračke, a kompletan inventar brojnih restorana i kafića završio je u moru.
Situaciju iz Grčke za emisiju "Puls Srbije" na Kurir televiziji javila dopisnica Politike iz Atine, Jasmina Pavlović Stamenić, nevreme se ne smiruje, a meteorolozi predviđaju da bi se loši vremenski uslovi mogli nastaviti i tokom cele naredne sedmice.
- Kiša još uvek pada, a po rečima meteorologa, ovako loše vreme nastaviće se i narednih dana. Najgore je bilo na Parosu i Mikonosu, gde je i upućen novi apel građanima preko broja 112 da se sklone jer se približava novi talas nevremena - upozorava Pavlović Stamenić.
Situacija je posebno teška zbog činjenice da se ostrva intenzivno pripremaju za turističku sezonu, koja bi zvanično trebalo da počne za samo dve nedelje, s početkom uskršnjih praznika.
- Stanovnici Parosa i Mikonosa grčevito čiste ulice, peru blato i pokušavaju da saniraju štetu. Na Mikonosu su desetine automobila završile u moru, a u restoranima i kafićima na obali kompletan inventar je nestao u talasima - kaže dopisnica Politike.
Ni drugi delovi Grčke nisu pošteđeni: na Peloponezu je padao grad, nanevši štetu voćnjacima, dok su vinogradi na severu zemlje takođe pretrpeli ogromne gubitke. U gradovima poput Rodosa i Krita vetar uraganske jačine i obilne padavine pretvorile su gradske centre u jezera.
I pored dramatičnih scena, dobra vest je da ljudskih žrtava nema.
- Zahvaljujući sistemu obaveštavanja na broj 112, ljudi su na vreme upozoreni. Na Parosu je iz automobila spaseno 13 osoba, a na Mikonosu sedmoro - kaže Pavlović Stamenić i dodaje da su škole bile zatvorene, a na ostrvima gde je proglašena vanredna situacija lokalne vlasti su angažovane na otklanjanju posledica.
Ona ocenjuje da sistem upozorenja uglavnom funkcioniše, ali da se ne može uvek predvideti intenzitet i tačna lokacija udara. Ističe dramatičan primer sa Parosa gde je jedna žena nekoliko sati stajala na stolu, dok se voda u kući podizala i do metar i po, sve dok je vatrogasci nisu izvukli kroz prozor.
- Ima vremena da se reaguje, ali kada vas zatekne bujica, često je kasno - kaže Pavlović Stamenić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs