CENA ZLATA PROBIJA SVE REKORDE! Trampove carine ŠOKIRALE SVET, berze u padu, Kina i EU najavile odgovor! Jedna zemlja UPADLJIVO IZOSTAJE (FOTO)
Reakcije sveta na Trampov trgovinski rat carinama
Američki predsednik Donald Tramp objavio je uvođenje jedinstvenih carina od deset odsto na uvoz robe u SAD iz celog sveta, koje na snagu stupaju od 5. aprila, a zemljama koje su, po mišljenju Bele kuće, "najteže oštetile" Ameriku nameti će biti i daleko veći.
BBC navodi da ova Trampova odluka predstavlja prekretnicu u međunarodnoj trgovini.
Nove carine od deset odsto pogodiće oko 100 zemalja, od čega će 60 država biti izložene i većim tarifama.
Francuska: Ugroženo stotine hiljada radnih mesta
Predsednik Medef-a, vodeće francuske organizacije poslodavaca, Patrik Marten ocenio je večeras da je "stotine hiljada radnih mesta" u Francuskoj potencijalno ugroženo carinskim merama koje je najavio Donald Tramp, ali se nada da će američkog predsednika biti "odvraćen" da ih primeni.
Povećanje carina će uticati na francuski bruto domaći proizvod (BDP), ugroziće stotine hiljada radnih mesta i premestiti čitave lance u aeronautičkoj ili automobilskoj industriji, rekao je Marten.
"Te mere, ako budu sprovedene, biće izuzetno remetilačke za Francusku i Evropu i zahtevaće jake reakcije", rekao je Marten posle sastanka u Jelisejskoj palati sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, nekoliko ministara i predstavnika više privrednih sektora.
Marten je ocenio da Francuska treba da bude "veoma čvrsta i vrlo pragmatična" i dodao da je neophodno razuveriti Trampovu administraciju koliko god je to moguće.
SAD su četvrto najveće izvozno tržište Francuske, iza Nemačke, Italije i Belgije.
Među najizloženijim sektorima su aeronautika, sa devet milijardi evra u 2024. godine, što predstavlja petinu francuskog izvoza u SAD, potom luksuzna roba i žestoka pića, posebno konjak.
Tramp pecnuo Kinu: Prodajte nam TikTok ako hoćete olakšice
Predsednik Donald Tramp ukazao je na izvesnu otvorenost za sklapanje ugovora o carinama, uključujući rad sa Kinom na dogovoru koji uključuje prodaju TikToka, odgovarajući na pitanja novinara "Air Force One".
- Svaka zemlja nas je pozvala. To je lepota onoga što radimo, mi se stavljamo na vozačko mesto - rekao je Tramp novinarima.
Tramp je rekao da je otvoren za razgovore sa drugim zemljama, "sve dok nam daju nešto što je dobro". Zatim je kao primer naveo TikTok, sugerišući da bi Kina mogla pomoći da se obezbedi prodaja u zamenu za olakšice od carina.
Uprkos krahu berze, Tramp je branio svoj plan da uvede carine.
- Mislim da ide veoma dobro - rekao je i dodao:
- To je kao operacija, kao kada se pacijent operiše. To je velika stvar, rekao sam da će izgledati upravo ovako. Tržišta će cvetati, berza će cvetati, zemlja će cvetati, a ostatak sveta sada želi da vidi da li se može postići dogovor. Iskorišćavani smo mnogo godina.
Dugo smo bili na pogrešnoj strani. I znate šta? Mislim da će ovo biti neverovatno. Videćete kako će se sve odvijati. Naša zemlja će cvetati.
Italijanska premijerka: Loše mere
Italijanska premijerka Đorđa Meloni otkazala je sve svoje današnje angažmane posle uvođenja novih američkih carina koje je kasno sinoć objavio predsednik SAD Donald Tramp.
Meloni koja je od sinoć izrazila žaljenje zbog "loše mere" otkazala je angažmane zakazane za danas "da bi se koncentrisala na mere koje treba doneti posle uvođenja novih carina američke vlade", saopštio je kabinet premijerke.
Ona je trebalo danas popodne da poseti Kalabriju na jugu zemlje.
Tramp je sinoć najavio uvođenje carina na uvoznu robu, od 34 odsto na kineske proizvode, 20 odsto na one koji dolaze iz Evropske unije do čak 46 odsto za robu iz Vijetnama.
Rubio: SAD ostaju članice NATO
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas u Briselu da će SAD ostati u NATO-u, ali da je neophodno da alijansa bude sposobnija i da zato sve članice treba da povećaju izdvajanja za odbranu na pet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Po dolasku na dvodnevni sastanak ministara spoljnih poslova članica NATO-a, na kojem učestvuje prvi put, Rubio je rekao da administracija predsednika SAD Donalda Trampa nije protiv NATO-a, ali da želi da ta organizacija bude sposobna da odbrani teritorije svojih članica.
"SAD su NATO, SAD su aktivne u NATO-u kao što su uvek i bile. Vidim histeriju u globalnim medijima i u nekim medijima u SAD (u vezi sa eventualnim izlaskom SAD iz alijanse), ali je predsednik Tramp jasno rekao da podržava NATO i da ćemo ostati u NATO-u", kazao je Rubio u sedištu zapadnog vojnog saveza.
Vens: Ovo je velika promena, ali nam je potrebna
Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je da su nove carine koje je Donald Tramp potpisao „velika promena“, ali i neophodan zaokret za američku ekonomiju.
„Zadužujemo se kod kineskih seljaka da bismo kupovali ono što ti isti seljaci proizvode. To nije recept za prosperitet, niske cene niti dobre poslove u Americi“, rekao je Vens za Fox News, kritikujući model globalističke ekonomije za koji tvrdi da je doveo SAD do ogromnog duga i zavisnosti od strane proizvodnje.
„Trenutno predsednik Tramp vodi ekonomiju u drugom pravcu. Na tome je zasnovao kampanju, to je obećao i sada to ostvaruje. Da, ovo je velika promena. Neću to kriti, ali bila nam je potrebna velika promena“, dodao je.
"Operacija završena"
Predsednik SAD Donald Tramp oglasio se na Truth Social platformi i poslao moćnu poruku.
"Operacija je završena! Pacijent je preživeo i oporavlja se. Prognoza je da će pacijent biti mnogo jači, veći, bolji i otporniji nego ikada ranije", napisao je američki predsednik.
Ovako je Tramp predstavio carine
Pogledajte kako je predsednik SAD obelodanio carine koje su pogodile dobar deo sveta.
Evropa odgovara Americi!
Zemlje članice Evropske unije trebalo bi da glasaju u sredu, 9. aprila, o kontramerama na američke tarife na čelik i aluminijum.
Ovaj predlog Komisije biće usvojen ukoliko mu se ne usprotivi kvalifikovana većina od 15 zemalja članica koje predstavljaju 65 odsto stanovništva EU, prenosi Rojters.
Koga je sve Tramp izostavio sa spiska carina?
U opsežnom paketu novih carinskih mera koje je uveo američki predsednik Donald Tramp nekoliko zemalja nije na listi, a među njima su Rusija i Severna Koreja.
Za razliku od Kine, Evropske unije ili Indije, koje su suočene sa drastičnim povećanjem carina, Moskva i Pjongjang ostali su izvan dometa ovog carinskog talasa.
Razlog nije politička popustljivost, već kombinacija postojećih sankcija, minimalne trgovine i geopolitičkih kalkulacija.
Ukrajina dobila 10%, "radi na obezbeđivanju boljih uslova"
Tramp je Ukrajini uveo carine u iznosu od deset odsto.
Julija Sviridenko, prva zamenica ukrajinskog premijera, izjavila je da će nove američke carine uglavnom pogoditi male proizvođače i da Kijev "radi na obezbeđivanju boljih uslova".
Ona navodi da je Ukrajina u 2024. izvezla u SAD robu u vrednosti od 874 miliona dolara, a uvezla američku robu vrednu 3,4 milijarde dolara.
- Ukrajina ima puno toga da ponudi SAD kao pouzdan saveznik i partner. Fer carine od koristi su obema zemljama - kazala je Sviridenko.
Njima je Tramp uveo najveće carine
Sveti Petar i Mikelon je jedini ostatak nekadašnjih velikih francuskih poseda u Severnoj Americi. Na dva najveća ostrva živi oko 6.000 stanovnika.
Zašto Rusija nije na Trampovom spisku carina?
Dok je Rusija isključena sa liste, ratom razorena Ukrajina suočena je sa tarifama američke administracije od 10 odsto, piše "Independent".
Reakcije sveta na carine
Ovako je svet reagovao na trampove carine
Francuski premijer Fransoa Bajru rekao je da su Trampove tarife stvorile „katastrofu“ i za Francusku i za SAD.
Nemački ministar finansija Jorg Kukies kaže za Bi-Bi-Si: „Niko s kim sam razgovarao nije zatvorio vrata pregovorima nakon objave.
Norveški premijer Jonas Gar Store rekao je da će njegova vlada pregovarati sa SAD o carinama "ako joj se pruži prilika da to učini".
Tajlandski premijer Paetongtarn Šinavatra rekao je da su spremni da pošalju zvaničnike da razgovaraju sa SAD. „Mislim da još možemo da pregovaramo.
Vijetnamski premijer Ong Pam Min Cin rekao je da formira radnu grupu koja će se baviti američkim carinama.
Španski ministar ekonomije kaže da ta zemlja želi da postigne „pregovaračku situaciju sa SAD o carinama“.
Predsedništvo Južnoafričke Republike kaže da nove američke tarife „potvrđuju hitnost pregovora o novom bilateralnom i obostrano korisnom trgovinskom sporazumu sa Vašingtonom“.
Starmer sazvao sastanak u Dauning stritu 10: Mi smo spremni
Britanski premijer Kir Starmer sazvao je sastanak poslovnih čelnika u svojoj rezidenciji u Dauning stritu 10.
- Sinoć je predsednik SAD delovao u korist svoje zemlje i to je njegov mandata. Danas ću ja delovati u britanskom interesu koristeći moj mandat. Jasno je da će biti ekonomskog uticaja odluka koje su SAD donele, kako ovde tako i na globalnom nivou. Ali, želim da budem kristalno jasan: mi smo spremni - poručio je Starmer.
On je ipak naglasio da "u trgovinskom ratu nema pobednika".
- On nije u našem nacionalnom interesu - naveo je premijer Velike Britanije.
Pad indeksa Londonske berze, cena zlata skočila na rekordni nivo
Indeks FTSE 100 Londonske berze pao je za više od 1,4 odsto nakon jutrošnjeg otvaranja te finansijske institucije i Trampove objave o novim carinama.
Brokeri su zabrinuti u vezi sa globalnim ekonomskim uticajem američke trgovinske politike.
Cena zlata je, sa druge strane, nastavila da obara rekordne iznose, takođe zbog strahovanja vezanih za Trampov carinski rat.
Unca zlata je dostigla vrednost od 3.118 dolara, nakon što je ranije po prvi put probijena granica od 3.000 dolara, što je izazvano i neizvesnošću oko situacije na Bliskom istoku i u Evropi.
Dopisnik BBC iz Pekinga: Tramp učinio uslugu Siju
Stefen Mekdonel, dopisnik BBC iz Pekinga, smatra da su najnovije američke carine zapravo Trampov i poklon kineskom predsedniku Si Đinpingu, iako će doneti ogromne namete od 54 odsto na robu iz Kine koja ulazi u SAD pošto je na prethodno najavljenih 20 odsto sada pridodato još 34 odsto.
Podseća se da je prošle nedelje kineski predsednik održao sastanak sa čelnicima velikih međunarodnih korporacija, uključujući mnoge koje su bazirane u Evropi.
Poruka sa tog sastanka je bila jasna, a to je da SAD pod Trampovom predstavljaju sinonim za haos, uništenje trgovine i promociju isključivo nacionalnih interesa, a da sa druge strane Kina pod vlašću Sija predstavlja garant stabilnosti, slobodne trgovine i globalne saradnje.
Kineska državna agencija: Tramp sveo trgovinu na prosto "oko za oko"
Kineska državna agencija Sinhua objavila je u komentaru na Trampove carine ocenila da one predstavljaju "samouništavajuće maltretiranje" i da da američki predsednik "pretvara trgovinu u prostu igru oko za oko".
Reakcije svetskih državnika na Trampove carine
- Kanadski premijer Mark Karni je kazao da je "od ključne važnosti odgovoriti smisleno i snažno"
- Italijanska premijerka Đorđa Meloni nazvala je američke carine pogrešnim i upozorila da bi one mogle da izazovu trgovinski rat
- Australijski premijer Entoni Albaniz je rekao da "ovo nije delo prijatelja".
- Han Duk Su, vršilac dužnosti predsednika Južne Koreje, ocenio je da je "globalni trgovinski rat postao stvarnost".
Tramp potpisao i pokazao dekret o carinama
Ovako je Tramp potpisao i pokazao dekret o uvođenju novih carina:
I Fon der Lajen najavila kontramere u ime EU: Osećamo se izdanim od najstarijeg saveznika, patiće milioni ljudi
Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, obratila se jutros povodom odluke američkog predsednika Donalda Trampa da uvede carine mnogim zemljama u svetu, nazvaši potez šefa Bele kuće velikim udarcem na globalnu ekonomiju.
Ona je najavila i kontramere EU na Trampove carine, poručivši da Unija "već finalizuje prvi paket mera u okviru odgovora na (američke) prve carine uvedene na čelik.
- Znam koliko vas se oseća izdanim od našeg najstarijeg saveznika. Moramo da se spremimo za udarac koje će ovo neizostavno doneti - navela je šefica Evropske komisije.
Ovim zemljama je Tramp uveo carine, među njima i Srbija
U galeriji fotografija su zemlje kojima je Tramp uveo carine, među njima je i Srbija:
Šta je to poručio Tramp?
Na događaju u Vrtu ruža u Beloj kući, Tramp je juče podigao tablu sa novim carinama za većinu zemalja - u opsegu od deset do 49 odsto.
- Ovo je naša deklaracija nezavisnosti. Konačno stavljamo Ameriku na prvo mesto - poručio je Tramp.
Tramp je rekao da trgovinski deficiti više nije samo ekonomski problem, već je "nacionalna vanredna situacija".
U mnogim slučajevima prijatelj je gori od neprijatelja po pitanju trgovine. Mi subvencionišemo mnoge zemlje i održavamo ih. Zašto ovo radimo? Mislim, u kom trenutku ćemo reći morate da radite za sebe - rekao je američki predsednik.
Kina zapretila kontramerama
Ministarstvo trgovine Kine jutros je zatražilo od SAD da "odmah povuku ove jednostrano uvedene carinske mere i trgovinske sporove rešavaju na adekvatan način putem dijaloga sa partnerima".
- Kina se čvrsto suprotstavlja ovom potezu i preduzeće odlučne kontramere kako bi zaštitila svoja prava i inrterese - kazao je portparol kineskog ministarstva.
Tramp je Kini uveo dodatne carine od 34 odsto povrh ranije objavljenih nameta od 20 odsto.
Berze u Aziji u padu zbog straha od trgovinskog rata
Stigle su prve reakcije svetskih finansijskih tržišta na Trampove carine.
U Aziji su mnogi berzanski indeksi u padu zbog strahovanja od globalnog trgovinskog rata..
Kanada i Meksiko nisu na novoj listi
Kanada i Meksiko se ne nalaze na listi novih američkih carina pošto je Bela kuća objavila da se na obe zemlje primenjuju ranije doneti Trampovi dekreti.
On je prvobitno i Kanadi i Meksiku uveo carine od 25 odsto, da bi kasnije uveo neke izuzetke i odlaganja.
Ekonomski analitičar: Ovo menja pravila igre, mnoge zemlje će se naći u recesiji
Olu Sonola, šef istraživačkog odseka za SAD u rejting agenciji "Fič", ocenio je da Trampove carine "menjaju pravila igre".
- I to ne samo za američku privredu, već i za globalnu privredu. Mnoge zemlje će se verovatno naći u recesiji - kazao je Sonola.
PRVOG RADNOG DANA JOŠ JEDNO NA SPISKU MALTRERTIRANJA BEOGRAĐANA: Šačica blokadera zaustavila saobraćaj, sad se ne može ni kroz Nemanjinu usred jutarnjeg špica