Poglavar Katoličke crkve poklonio se jordanskoj kraljici, muslimanki, slikao se s mladima za Fejsbuk, priznao da su ateisti dobri i time oduševio ceo svet
KRŠI PROTOKOL: Franja najpopularniji papa u istoriji crkve Foto: AP, Fonet, Rojter

VATIKAN - Nešto sasvim drugačije.
Papa Franja, iako je na funkciju vrhovnog poglavara Rimokatoličke crkve stupio pre samo šest meseci, postao je najpopularniji papa u istoriji. Tajna njegove popularnosti je zapravo u kršenju strogih protokola, na kojima Katolička crkva insistira i slepo ih se drži vekovima. Papa je, naime, uradio nezamislivo kad se poklonio muslimanki, slikao se za profil na Fejsbuku, priznao postojanje gej lobija u Vatikanu, a sve to oduševilo je svet.

Skroz opušten

Za razliku od svog prethodnika Benedikta XVI i svih pređašnjih papa, Franja se čini kao najopušteniji. On na Tviteru ima više od tri miliona sledbenika, ljudi iz celog sveta dolaze da ga vide i upoznaju se s njim, a sve to postigao je kršenjem tradicije Katoličke crkve, koja okuplja oko 1,2 milijarde vernika.

Poslednji u nizu papinih istupa bio je kad se fotografisao s tinejdžerima u Crkvi Svetog Avgustina u Rimu. Ta fotografija najpre je objavljena na jednom profilu na Fejsbuku, a zatim je postala prava senzacija na celoj društvenoj mreži. Franjini saradnici pritom kažu da se on nije slikao s mladima radi popularnosti, već zato što uživa u tome.

Nekoliko dana pre te fotografije, papu je u Vatikanu posetila jordanska kraljica Ranija, inače muslimanka. Za razliku od prethodnih poglavara Katoličke crkve koji su zahtevali da im se gosti poklanjaju i ljube ruku, papa Franja šokirao je sve prisutne kad se poklonio Raniji, koja je takođe bila iznenađena. Papa je prekršio protokol i kad je pre nekoliko nedelja pozvao telefonom jednog vernika koji mu je pisao. Mladić s druge strane slušalice bio je zaprepašćen kad mu se sagovornik javio sa: „Dobar dan, ovde papa Franja“.

Gej je OK

Takođe, Franja, poreklom Argentinac, oduševio je svet i svojim izjavama. On je javno priznao da u Katoličkoj crkvi postoji gej lobi, za koji se spekuliše da je primorao prethodnog papu Benedikta XVI da napusti funkciju. Istovremeno, on nema ništa protiv homoseksualaca, ne podržava seksualni čin između parova istog pola, ali ga ne brani. Iznenadile su i njegove izjave o ateistima, za koje je rekao da mogu biti dobri koliko i oni koji veruju u Boga, ali i to kad je stao u odbranu Argentine u sporu te zemlje s Britanijom zbog Folklandskih ostrva.

Jedan od dokaza njegove popularnosti bila je misa u Brazilu na plaži Kopakabana, na kojoj se okupilo više od dva miliona ljudi, više nego na besplatnom koncertu Rolingstonsa.