Slušaj vest

Vest o smrti pape Franje, koji je u ponedeljak preminuo u 89. godini, odjeknula je širom sveta i izazvala tugu među vernicima i poštovaocima Katoličke crkve.

Odlazak ovog skromnog i omiljenog poglavara ostavlja snažan pečat u savremenoj crkvenoj istoriji. Ipak, za naš region posebno je zanimljiva jedna manje poznata činjenica iz njegovog duhovnog života – papa Franja je zaređen za biskupa rukom nadbiskupa Emilija Ognjenovića, čoveka crnogorskog porekla, čiji je životni put bio jednako izuzetan kao i skroman.

Ko je bio Emilio Ognjenović?

Emilio Ognjenović po ocu je poreklom iz pivskog sela Mratinje, od bratstva Ognjenovića. Podaci o njegovom rođenju se razlikuju. Prema jednim izvorima, rođen je u Olavariji, Buenos Ajres, a prema drugim, rođen je na Cetinju 25. januara 1923. godine, kao Milan Ognjenović.

Majka mu je bila Hrvatica iz Dalmacije. U jednom intervjuu prilikom posete Međugorju, govorio je kako je brak njegovih roditelja bio „u izuzetnom skladu i miru, obasjan božanskom ljubavlju, međusobnim poštovanjem i pažnjom“.

Iako su ga neki, kao i samog papu Franju, optuživali za negativne uloge tokom političkih prevrata u Argentini, Ognjenović je među katoličkim sveštenstvom uživao veliki ugled i dostigao je zvanje nadbiskupa.

Emilio Ognjenović.jpg
Emilio Ognjenović Foto: screenshot X

Zahvaljujući svom ugledu, Emilio Ognjenović je, kao tadašnji biskup Mercedeske biskupije u Argentini, imao čast da 27. juna 1992. godine, kao jedan od suzareditelja, zajedno sa apostolskim nuncijem Ubaldom Kalabrezijem, u katedrali u Buenos Ajresu, zaredi papu Franju, uz glavnog zareditelja kardinala Antonija Kvaracina.

Ljubav oca i majke

Emiliov život je započeo tragedijom. Njegova majka, narušenog zdravlja, teško se razbolela ubrzo nakon njegovog rođenja i umrla u 33. godini. Otac mu se, kako se navodi, razboleo od tuge i žalosti za njom i ubrzo takođe preminuo.

Brigu o malom Milanu preuzela je njegova baka, jedini preostali srodnik koji je mogao da se stara o njemu. Ona ga šalje u školu u jedno malo mesto u Argentini, blizu svetilišta Gospe u Lujanu.

papa Franja Foto: EPA/VATICAN MEDIA

U to vreme, rimokatolička i pravoslavna crkva u Crnoj Gori imale su znatno prisnije odnose nego danas. Katolici i pravoslavci su zajedno koristili iste crkve, družili se, sklapali brakove, slavili slave i pomagali se u nevoljama.

Zbog toga ni njegovom ocu, pravoslavcu, nije bila strana katolička liturgija, a posebno ne Milanu, čija je majka bila katolkinja. Bez predrasuda, kao dečak, otišao je u daleku Argentinu.

Milan postaje Emilio

Po dolasku u Argentinu, Milan menja ime u Emilio. Ta promena nije bila stvar njegove volje – argentinske vlasti nisu dozvoljavale strana imena, pa su doseljenici morali da ih promene u lokalna ili internacionalna. Tako je Milan postao Emilio – ime koje ipak zadržava fonetsku sličnost sa izvornim.

papa Franja Foto: EPA Rungroj Yongrit, AP Vatican Media

Emilio je poneo svu ljubav i pobožnost koju su mu roditelji usađivali od rođenja. Zahvaljujući prirodnoj bistrini i talentu, brzo je napredovao u školi, a kasnije i na teološkim studijama. Kao katolički sveštenik bio je posvećen, predan i uzoran sluga Božji.

Svet je gledao kao jedno veliko bratstvo, ljude kao decu Božju, koje treba voleti i pomagati u skladu s načelima hrišćanske vere.

Papa Franja Foto: AP Andrew Medichini

Nadbiskup Mercedes-Lujanske nadbiskupije, Emilio Ognjenović, zaređen je 17. decembra 1949. godine u Nacionalnoj bazilici u Lujanu. Bio je poznat kao revnosni hodočasnik, posetio je mnoga sveta mesta širom sveta. Iako u poznim godinama i sa bolesnim nogama, 2007. godine posetio je Međugorje, koje je na njega ostavilo snažan utisak. Preminuo je 29. januara 2011. godine.

(Kurir.rs/Nova)