Slušaj vest

Program se svodi na komercijalizaju davanja državljanstva zbog kršenja zakona Evropske unije, čak i nakon što je ta država suspendovala program za građane Rusije i Belorusije.

U okviru programa koji omogućava bogatašima da kupuju državljanstvo EU, Malta "nije ispunila svoje obaveze" prema EU, rekao je sudija luksemburškog suda i dodao da Sud podseća da je svaka članica Unije slobodna da odredi uslove pod kojima dodeljuje ili povlači svoje državljanstvo i da se ova sloboda mora ostvarivati uz poštovanje prava Evropske unije.

Evropska komisija je 2020. pokrenula postupke protiv Malte i Kipra u vezi njihovih programa za zlatne pasoše.

Nakon što su Kipar 2021. i Bugarska 2022. okončale svoje programe, Malta je bila jedno od poslednjih uporišta u široko prihvaćenoj šemi širom EU i Ujedinjenog Kraljevstva. Ta šema je povećavala prihode, posebno u nekim zemljama koje su teško pogođene finansijskom krizom 2009. godine.

Većina država EU ukinula je svoje programe zbog povezanosti sa stambenom krizom u Evropi, straha od potencijala za kriminal, korupciju i pranje novca, zabrinutosti za bezbednost u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon trovanja u Solsberiju 2018. godine, a zatim i agresivnih sankcija ruskim građanima nakon invazije Moskve na Ukrajinu 2014. i 2022. godine.

Ova presuda dolazi u trenutku kada je američki predsednik Donald Tramp rekao da planira da pokrene vizu "zlatna karta" sa potencijalnim putem do državljanstva SAD za pet miliona dolara.

Kurir.rs/Beta/Preneo: D. P.