Ovaj koncept je toliko efikasan pa procenjujemo da bi prodajom prikupljenog otpada iz pet okeanskih područja zaradili više novca nego što bi koštao ceo projekat, kaže autor

Mladi Holanđanin Bojan Slat (19) izumeo je sistem za koji tvrdi da bi mogao da počisti oko 20 miliona tona plastičnog otpada u svetskim okeanima. Bojan je došao na ideju o stvaranju plutajućih platformi koje bi prikupljale otpad s površine mora. Koncept čišćenja okeana dizajniran je za hvatanje plutajuće plastike bez ugrožavanja riba i planktona u okeanima. Prikupljeno smeće moglo bi i da se reciklira.

Student vodoprivrede veruje da bi jednom kad se pokrene, uređaj bi mogao značajno da smanji količinu smeća u okeanima u samo pet godina. Okeanima plutaju milioni tona plastike i nakupljaju se u područjima visoke koncentracije. Nakupljeno smeće ubija milione morskih životinja, ali i širi štetne alge i invazivne vrste kao i zagađivače koje je stvorio čovek. Isti zagađivači ulaze u lanac ishrane, a na njihovo čišćenje vlade i razne organizacije troše milione dolara, tvrdi Bojan.

Predlaže poboljšanje okeanske vode tako da se procesori ugrade na morsko dno i sarađuju s plutajućim platformama, tako da se voda može kretati kroz njih i stvarati energiju. Njegov koncept takođe uključuje korišćenje plutajućih barijera umesto mreža, koje mogu da pokriju veliku površinu i okretaću se sporo čime bi se sačuvale životinje i njihova staništa.

- Iako ova hipoteza još treba da prođe testiranje, čak bi i planktonske vrste mogle da ostanu sačuvane jer se mogu gibati zajedno s vodom unutar barijere - pojašnjava Bojan na svojoj internet stranici. Tvrdi i kako je sustav potpuno održiv jer bi koristio snagu sunca i vetra.
- Ovaj koncept je toliko efikasan pa procenjujemo da bi prodajom prikupljenog otpada iz pet okeanskih područja zaradili više novca nego što bi koštao ceo projekat - kaže Bojan, koji je otvorio i Fondaciju za čišćenje okeana kako bi prikupio novac za razvoj svog izuma, piše Dejli mejl.

http://www.youtube.com/watch?v=ROW9F-c0kIQ