Tražiš od mene da ti verujem na reč?, upitao je Amerikanac Rusa pošto se prevodilac nije čuo jer su zakazale slušalice

ŽENEVA - Neuobičajen nesporazum na konferenciji za štampu američkog državnog sekretara DŽona Kerija (John Kerry) i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, gde su njih dvojica davali izjave o zajedničkim razgovorima vođenim o sirijskom hemijskom oružju, po oceni agencije Asošiejted pres (AP) verno odslikavaju trenutno nepoverenje koje trenutno vlada između dve zemlje.

Nešto se, kako ocenjuje AP, "izgubilo u prevodu" u trenutku dok su Keri i Lavrov sinoć u Ženevi završavali obraćanje novinarima, pa je američki državni sekretar zatražio od ruskog prevodioca da ponovi opasku ruskog ministra jer su u jednom trenutku Keriju zakazale slušalice.

Lavrov je tog trenutka poželeo da uveri Kerija da nije propustio ništa sporno, rekavši mu "Sve je OK, Džone, ne brini!". "Tražiš od mene da ti verujem na reč?", odgovorio je na to Keri. "Malo je prerano za to".

Na kraju krajeva, dodaje AP, bar su se nasmejali. Američki državni sekretar Džon Keri i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov održali su sinoć u Ženevi sastanak o načinima sprovođenja plana koji bi podrazumevao stavljanje sirijskog hemijskog oružja pod međunarodnu kontrolu, što je predlog Rusije koji je međunarodna zajednica uglavnom pozdravila kao način da se izbegne američka vojna intervencija u Siriji.

U isto vreme u TV intervjuu oglasio se sirijski predsednik Bašar el-Asad koji je rekao da je za tranziciju oružja pod međunarodnu kontrolu potrebno mesec dana, na šta su prve reakcije američkog državnog sekretara bile bile da je taj rok - predug, i da Asadova reč nije dovoljna.

On je nagovestio da bi moglo da dođe do američkog vojnog napada ukoliko se Asad ne složi oko toga da je potrebno uništiti sirijsko hemijsko oružje. Američka i ruska delegacija koje su došle u Ženevu izuzetno su brojne. U njima su stručnjaci za naoružanje, kao i visoke diplomate. Očekuje se da će dve delegacije boraviti u Ženevi dva dana i da će za to vreme biti organizovano više sastanaka. Sjedinjene Američke Države, tvrdeći da njihove tajne službe o tome imaju dokaze, krive sirijski režim Bašara el-Asada za napad hemijskim oružjem u predgrađu Damaska 21. avgusta u kome je po nekim izveštajima poginulo nekoliko stotina ljudi, a po nekim izveštajima više od hiljadu. Sirijski režim, međutim, negira odgovornost za upotrebu tog oružja tvrdeći da su ga upotrebili upravo pobunjenici.