Štrajk je obuhvatio sve javne servise širom Grčke. Škole i sudovi su zatvoreni, a bolnice će poštovati samo minimun rada. Vozovi nisu saobraćali četiri sata, a novinari su na tri sata obustavili rad, tako da do podneva program nije emitovan

ATINA - Hiljade zaposlenih u javnom sektoru demonstriraju danas u Atini i Solunu, prvog dana dvodnevnog štrajka organizovanog u znak protesta zbog planiranih otpuštanja, što je deo ispunjavanja obaveza prema međunarodnim kreditorima.

Nekoliko hiljada ljudi okupilo se u centru Atine, a 10.000 u Solunu.

Štrajk je obuhvatio sve javne servise širom Grčke. Škole i sudovi su zatvoreni, a bolnice će poštovati samo minimun rada.

Vozovi nisu saobraćali četiri sata, a novinari su na tri sata obustavili rad, tako da do podneva program nije emitovan.

Mnogi od demonstranata nosili su transparente sa natpisima: "Ne otpuštanjima" i "Ne raspuštanju javnih sektora".

Protesti se održavaju u napetoj atmosferi nakon ubistva jednog umetnika, levičara, ukazala je agencija AFP. Za ubistvo je osumnjičen simpatizer Zlatne zore koji je uhapšen i priznao je napad.

U Grčkoj su se juče talasu štrajkova priključili i lekari. Lekari zaposleni u državnim bolnicama ne prihvataju nameru vlade da spajanjem bolnica pokušaju da smanje javnu potrošnju, dok se pravnici u službi države ne slažu sa planovima da im budu smanjene plate.

Nastavnici su nezadovoljni zbog najave da će biti smanjen broj zaposlenih, kao i zbog vladinog predloga da ukine takozvane sekundarne predmete, uključujući strane jezike, muzičko i likovno obrazovanje.

Profesori su odbili da predaju liste sa imenima zaposlenih na univerzitetima, što je vlada zahtevala zbog plana njihovog stavljanja u "šeme pregrupisavanja".

Pod pritiskom poverilaca i kreditora Grčka se letos obavezala da će do kraja septembra staviti 12.500 zaposlenih u javnom sektoru u pomenute šeme.

Prema ovim planovima radnici su u obavezi da prihvate nova radna mesta ili da osam meseci ostanu na istim pozicijama sa smanjenom platom i pokušaju da za to vreme pronađu novo zaposlenje.

Grčka je pristala da do kraja godine ukine 4.000 radnih mesta i da razmesti 25.000 zaposlenih u javnom sektoru u zamenu za preko potrebne kredite.