SLUČAJ SEJDIĆ-FINCI: BiH preti suspenzija iz SE i potpuna izolacija države
SARAJEVO - Bosni i Hercegovini preti suspenzija iz Saveta Evrope i potpuna izolacija ako do 2014. godine ne bude suštinskog napretka u sprovođenju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić - Finci", odnosno brisanju diskriminacije iz Ustava BiH, ali i drugih preostalih obaveza.
Kako se navodi u Nacrtu Rezolucije Saveta Evrope, Monitoring tim za BiH predlaže da Parlamentarna skupština zatraži od Saveta ministara da razmotri suspenziju Bosne i Hercegovine, ako suštinski napredak izostane.
Rezolucija će se naći na dnevnom redu Saveta Evrope narednog meseca i očekuje se da će je Parlamentarna skupština usvojiti, a kako se konstatuje, “u tekstu koji je sačino Monitoring tim, stanje u BiH se boji sve tamnijim bojama”.
Navodi se, naime, da BiH ne sprovodi određene sugestije i zahteve Saveta Evrope. Ističe se, zapravo, da je BiH u obavezi da promeni Ustav i Izborni zakon tako što će ukloniti odredbe o diskriminaciji u skladu sa presudom Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Sjedić-Finci”, donetoj 2009. godine.
Iako je, kako se navodi, insistiranje na promenama pojačano, rezultata nema.
"Skupština ponovo naglašava da je sprovođenje presude "Sejdić - Finci" prvi korak u pravcu sveobuhvatne promene Ustava. Ona je potrebna kako bi BiH mogla da se oslobodi institucionalne ludačke košulje nametnute Dejtonskim sporazumom i uputila se prema modernoj funkcionalnoj demokratiji koja je kompatibilna sa evropskim principima, u kojoj svaki građanin, bez obzira na nacionalnost, uživa ista prava i slobode”, navodi se u dokumentu Monitoring tima.
Navodi se i da Skupština posebno razmatra restriktivna pravila za utvrđivanje kvoruma, vrlo često korišćenje entitetskog glasanja i nejasno definirano pravo "vitalnog nacionalnog interesa".
Umesto da ti mehanizmi onemoguće preglasavanje, oni se, ističe se u jednoj od tačaka Nacrta Rezolucije, sistematski zloupotrebljavaju kako bi se blokirao proces odlučivanja.
Napominje se i da su na 18 stranica pomenutog dokumenta najčešci spominjani pridevi - “razočaranje”, “neuspeh”, “zabrinutost”,” nespremnost na kompromis”, “neprihvatanje”…
Ukazuje se da vlasti u BiH treba upozoriti da im je ostalo još vrlo malo vremena za akciju i ističu zakonske norme prema kojima se Izborni zakon ne sme menjati godinu dana pre izbora.
"Potpuna neodgovornost stranaka koje predstavljaju tri glavne etničke grupe dovešće do potpune izolacije države. Ona samo preživljava zahvaljujući kreditima MMF-a, dok je ekonomska i finansijska situacija sve gora, a nezaposlenost iznosi 44 posto”, stoji u Nacrtu Rezolucije.
Inače, BiH je 24. aprila 2002. godine postala 44. članica SE, sedam godina nakon što je predala zahtev.
Tada je ocenjeno da je prijem u SE korak napred u kretanju BiH ka Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i eventualnoj evropskoj integraciji.
Ulaskom u SE, BiH, kako je navedeno, preuzima obavezu da ispuni osnovne postprijemne kriterijume za ostvarivanje standarda moderne demokratije kao multietničko, multikulturalno i ujedinjeno društvo.
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA