AFERA BAUŠTELA: Građevinska mafija preko lažnih firmi utajila 25 miliona evra!
BEČ - Četiri osobe uhapšene su u akciji austrijske policije koja je razotkrila mrežu građevinske mafije, koja je širom Austrije preko lažnih građevinski firmi utajila oko 25 miliona evra, od čega 20 miliona na ime poreza i doprinosa! Poreski obveznici su zbog ove mreže organizovanog kriminala pretrpeli štetu od minimum 140 miliona evra, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Četvorka je po nalogu Državnog tužilaštva u Beču uhapšena zbog sumnje da je razradila sistem lažnih preduzeća i izdala 1.600 lažnih računa, na ukupno više od 25 miliona evra. Ako im se krivica dokaže na sudu, dobiće možda i duže kazne od maksimalne propisane za ovakva dela, koja iznosi deset godina zatvora.
Osumnjičenima se stavlja na teret pranje novca, teška poslovna prevara, prevarantski odlazak u bankrot, pri čemu se sakriva postojeća imovina, kao i falsifikovanje i zloupotrebljavanje službenih dokumenata. Finansijska policija utvrdila je i kršenje nekoliko zakona o socijalnim doprinosima.
Policija još nije otkrila identitet uhapšenih, zna se da je reč o jednom knjigovođi i trojici osnivača i vlasnika dvadesetak lažnih preduzeća. Prema policijskim informacijama, osumnjičeni su preko lažnih firmi koje su delovale kao građevinski podizvođači angažovali druga građevinska preduzeća ili direktno građevinske radnike, bez plaćanja poreza i socijalnih doprinosa.
Ključni čovek bio je knjigovođa koji je, kako navodi policija, godinama pomagao da se izbegava kontrola vlasti. Uvek kada bi socijalno osiguranje ili poreska uprava došli da kontrolišu neko od sumnjivih preduzeća, to preduzeće bi prijavljivalo bankrot, a njegovi zaposleni bi bili prebacivanu u drugu, takođe dubioznu firmu.
Razrađen je bio i sistem izdavanja lažnih računa zainteresovanim kupcima, za nepostojeće usluge. To nije sve, kažu istražitelji. Ljudima koji nisu radili su, za 300 evra mesečno, prodavana lažna zaposlenja. Kupci zaposlenja su tako dobijali razne socijalne beneficije, na primer kasnije pravo na naknadu za nezaposlene, ili su na bazi "radnog odnosa" uzimali automobile na lizing i druge kredite. Istražitelji kažu da je zaposlenih sa lažnim prijavama bilo čak oko 7.500.
Sumnjiv bankrot pokrenuo lavinu
Do razbijanja ove kriminalne mreže je došlo nakon što je Državnom tužilaštvu u Beču postao sumnjiv bankrot jednog preduzeća. Kriminalistička i finansijska policija su potom dobile nalog tužilaštva da duže vremena prate osumnjičene. Sistem je sada, nakon mnogobrojnih svedočenja, racija, kontrola na gradilištima i telefonskog prisluškivanja, potpuno razbijen.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič