POZDRAVIO IH PREDSEDNIK LIČNO: 50 godina od dolaska prvih gastarbajtera u Austriju
BEČ - Više stotina ljudi okupilo se sinoć u Svečanoj sali Bečke opštine na svečanosti povodom 50 godina od početka prvog velikog talasa dolaska gastarbajtera u Austriju.
Došao je i veliki broj zvanica iz prve generacije gastarbajtera koji su rodom iz Srbije ili bivših republika SFRJ i koji su domovinu napustili u drugoj polovini 1960-ih i početkom 1970-ih.
Gastarbajtere je pozdravio lično i predsednik Republike Austrije Hajnc Fišer (Heinz Fischer), koji je govorio posle bečke ministarke za integraciju Sandre Frauenberger i domaćina večeri, bečkog gradonačelnika Mihaela Hojpla (Michael Häupl).
Između njihovih govora prikazivani su arhivski snimci o "regrutovanju" i dolasku prvih gastarbajtera.
Svi su naglasili da su Beč i Austrija otvoreni prema drugim ljudima, te da izuzetno cene doprinos gastarbajtera koji su često radili teške, prljave i opasne poslove, a ponekad bili izloženi i uvredama i diskriminaciji.
Prikazan je i dokumetarni film "Došli da bi ostali" o dve porodice gastarbajtera koji su tu već skoro 50 godina, srpske porodice Grubor-Radojević i turske porodice Zejnela Sejlemeza. Bosiljka Grubor je u Austriju došla 1966, a ćerka Gordana dve godine kasnije.
Gordana kaže da na početku uopšte nije znala nemački, da ju je jedan čovek na ulici uhvatio za rukav i tako pokazao kojim putem treba da ide.
Gordana sada vodi jednu radnju sa tradicionalnom austrijskom narodnom nošnjom. Ima ćerku Žaklinu, udatu za Austrijanca i dvoje unučadi.
Poodica Grubor-Radojević i turska porodica Zejnela Sejlemeza dobili su svečane povelje, kao i svi drugi pozvani gastarbajteri prve generacije.
O životu potomaka prve generacije gastarbajtera goviorila je Eser Ari-Akbaba, austrijska tv moderatorka turskokurdskog porekla. Potom je u restoranu "Podrumu gradske kuće" organizovana zakuska sa bečkim specijalitetima.
Talas Turaka, pa Jugoslovena
Prošlo je 50 godina od 1964, kada je Austrija potpisala ugovor sa Privrednom komorom Turske o dolasku radne snage. Dve godine kasnije takav ugovor je potpisan sa sindikatima tadašnje SFRJ.
"Usisavanje" strane radne snage u Austriji trajalo je do 1973, kada je došlo do prvog naftnog šoka, kada je Austrija prestala da vrbuje gastarbajtere.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti