Savezna ustanova za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma (BVT) ne nadzire samo 60 povratnika sa ratišta u Siriji, već i druga lica od kojih preti opasnost

BEČ - Opasnost od terorističkih napada u Austriji očigledno je veća nego ikada, tvrdi bečki dnevnik "Presse". LIst napominje da jenapad poput onog u Otavi u kojem je radikalni islamista ubio jednog vojnika, ranio drugog i pucao u parlamentu, moguć u svako doba i u Austriji i Beču!

Oko 100 osoba osumnjičenih za moguće terorističke napade je trenutno pod policijskom prismotrom, a detaljnije podatke Ministarstvo unutrašnjih poslova nije želelo da saopšti.

Savezna ustanova za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma (BVT) ne nadzire samo 60 povratnika sa ratišta u Siriji, već i druga lica od kojih preti opasnost.

"Prese" tvrdi da krug osumnjičenih prevazilazi takozvanu radikalno-islamističku scenu sa vezama prema Siriji.

U međunarodnom poređenju Austrija nije "mala država" po pitanju udela aktivnih džihadista. U poređednju sa brojem stanovnika Austrija se nalazi gotovo na vrhu.Oko 150 osoba iz Austrije otišlo je u Siriju da učestvuje u borbama, od kojih je 30 poginulo. Poređenja radi, iz Kanade, zemlje sa 35 miliona stanovnika, svega je 50 osoba ostišlo da se bori u Siriji.

Što se Austrije tiče uočljiv je veliki broj boraca poreklom iz Čečenije. Međutim, tvrdi MUP, osetna je promena i sve manje Čečena sada privlači rat u Siriji. Njihov motiv da u borbi protiv sirijskog predsednika Bašar al Asada bore protiv ruskih podržavalaca se relativizovao, ističe "Prese".

Istovremeno je priliv onih koji podržavaju "Islamsku državu" (ISIL) ostao nepromenjen.

"Ekstremiste ne odbijaju snimci odrubljivanja glava, kao ni vazdušni napadi na položaje ISIL. Čak naprotiv time je nastupio "reklamni efekat"", tvrdi neimenovani ekspert bečkom dnevniku. Od početka godine broj boraca iz Evrope u Siriji porastao je sa 2.000 na više od 3.000.