Večeras se u Beču organizuje donatorsko veče za rekonstrukciju Hrama rođenja Presvete Bogorodice u Nojlerhenfelderštrase 47, koji je SPC dobila na poklon od Rimokatoličke crkve

BEČ - Večeras (petak, 7. novembar) u Beču se organizuje donatorsko veče za rekonstrukciju Hrama rođenja Presvete Bogorodice u Nojlerhenfelderštrase 47 (Neulerchenfelderstrasse 47, u Otakringu 16. bečkoj opštini), koji je Rimokatolička crkva poklonila Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Podsetimo, ovog proleća, Bečka nadbiskupija Rimokatoličke crkve u Austriji i zvanično je dala ovaj hram na poklon Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

"Njegovo Preosveštenstvo, naš episkop austrijsko-­švajcarski, gospodin Andrej, blagoslovio je da se sada u petak organizuje donatorsko veče za naš novi hram. Ovo veče bi moralo da prizove sve naše pravoslavne Srbe ovde u Beču, kao i sve druge koji žele da pomognu finansijski prilozima, bez obzira koliki su. Na taj način želimo da se okupimo oko našeg hrama, da na samom bogosluženju doživimo mistiku pravoslavnog večernjeg bogosluženja, da u sali gde će biti posluženje doživimo našu zajednicu, te da poželimo da svojim prilozima rekonstruišemo, renoviramo, dobijemo jedan nov, lep i velik naš hram u Beču", kaže za Kurir otac Jovan Alimpić, prvi starešina Hrama presvete Bogorodice.

otac-jovan-alimpic.jpg
Foto: Milan Ilić

Večaras u 18 časova u ovom hramu će prvo biti večernje bogosluženje. Posle toga će episkop Andrej sići sa narodom u salu ispod hrama. Tu će se obratiti prisutnima i objasniti im dalje planove.

Otac Jovan Alimpić, pred kojim je velik izazov rekonstrukcije ove građevine, ali i koji ima iskustva sa novim hramovima (pod njegovim rukovodstvom podignut je iz temelja hram u Zalfeldenu/Saalfelden/ u pokrajini Salcburg), podseća da će hram i ubuduće spolja izgledati kao do sada. Ostaće dva identično visoka tornja koji se nalaze na listi zaštićenih spomenika kulture u Austriji.

"Nemamo ni potrebu da crkvu menjamo spolja, možda samo da osvežimo fasadu, da dobije novo ruho", kaže naš sagovornik.

Iznutra će, međutim, ova crkva biti u pravoslavnom stilu. Otac Jovan kaže da tehnički aspekat rekonstrukcije nije preterano komplikovan, ali je reč o obimnim zahvatima, koji iziskuju velika sredstva. On veruje da će naši ljudi, pogotovo oni koji imaju svoja preduzeća, prilozima, radnicima i materijalom, pridoneti uspehu rekonstrukcije.

"Iznutra treba da se ugrade pregradni zidovi, spuste stepenice koje su sada previsoke, možda da se izgradi posebna krstionica i da se uvede podno grejanje", nabraja otac Alimpić poslove koji čekaju.

vladika-andrej.jpg
Foto: Vladimir Kozomara

Naravno, Hram presvete Bogorodice u Nojlerhenfeldu imaće ikonostas u duborezu, a u veliku glavnu lađu crkve moraće da se stavi i veliki polijeleji, lusteri od livene bronze ili mesinga. Stolice sa strane, takođe tipičan deo enterijera pravoslavnih hramova, treba da se izrade ručno od masivnog drveta.

"Granit ili mermer na podu, sa vizantijskim šarama mora isto tako da se uradi. Celokupnom planu se pristupa veoma ozbiljno, to je osnova za realizaciju", kaže otac Jovan i dodaje:

"Ljudi su već počeli da izlaze u susret. Osećaju poziv svoje majke Crkve i imaju veliku želju da se svojim prilogom i radom ugrade u ovaj hram. To je veoma važno zato što će oni i njihova deca posle biti aktivi učesnici u bogosluženjima i životu crkve. Ovo je momenat da se vernici u Beču zainteresuju i kroz žrtvu postanu aktivni članovi, okupe u zajednicu oko svoje crkve."



Znak zahvalnosti darodavcima

Novi hram će biti otvoren za sve crkve u Beču, a po rečima našeg sagovornika, u prvom redu za Rimokatoličku, koja nam ga je poklonila.

"Moramo pokazati darodavcima da smo dostojno primili poklon i da ćemo im se na taj način i revanširati, brinuti o njemu. Hram presvete Bogorodice ima i salu za okupljanja koja će biti mesto upoznavanja, mnogih razgovora i predavanja. Na njih ćemo pozivati naše darodavce, kao i na sva slavlja u hramu. Bićemo otvoreni prema ovom hrišćanskom narodu, kao i prema svima ostalima koji žele da nas upoznaju, našu pravoslavnu veru i naš narod", kaže otac Jovan.