Zašto bi sada trebalo da izazivamo Srbiju i pravimo smutnju sa tim pitanjem kada za to nema potrebe, rekao je austrijski šef diplomatije

BEČ - Ne bi bilo fer da Austrija i EU pritiskaju Srbiju da nametne sankcije Rusiji kao da je Srbija već članica EU, a nije, izjavio je sinoć u Beču na sastanku sa stranim novinarima austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc (Sebastian Kurz, ÖVP).

Kurc je istovremeno naglasio i da razume dobre srpske odnose sa Rusijom, rekavši da je iz ličnog iskustva, i pogotovo onog šta govori i radi premijer Srbije Aleksandar Vučić, duboko uveren u temeljnu orijentaciju Srbije prema EU.

"Pored toga, zašto bi sada trebalo da izazivamo Srbiju i pravimo smutnju sa tim pitanjem kada za to nema potrebe", rekao je Kurc.

On sinoć nije hteo da komentariše najnoviju vest, rusku odluku da odustane od realizacije projekta "Južni tok" izgradnje gasovoda prema Zapadu Evrope preko Balkana, preko Bugarske i Srbije.

Dopisnik Kurira je ministra Kurca pitao kako to da je zvanična Austrija "začuđena" pred naglim rastom islamskog radikalizma u državi, kada se zna da su neki krugovi u ovoj zemlji tokom rata u BiH slali novac i oružje za borbu muslimanske strane protiv Srba i Hrvata.

Kurc je odgovorio da je oprezan sa kvalifikacijama o tome da je Beč bio ili ostao logistički ili sličan centar za džihadiste, jer je islamski radikalizam i panevropski fernomen.

"Ono što nas jeste iznenadilo je brzina kojom se radikalizam proširio i zahvatio brojne mlade ljude", priznao je minsitar.

Takođe je rekao da je najviše radikalnih islamista među Čečenima u Austriji, azilantima, kao i Turcima i bosanskim državljanima.

"S obzirom da je u Austriji 600.000 muslimana, logično je da u Austriji ima i islamskih radikala", podsetio je Kurc, ali i naglasio da ogromna većina muslimana u državi nema ništa sa radikalizmom. Kurc se takođe izjasnio da se zalaže za islam u državi koji će biti "evropski", u skladu sa evropskim demokratskim vrednostima i pravom.

Na pitanje zašto svi lepo pričaju o integraciji imigranata, a Austrija je sve restriktivnija u dodeljivanju državljanstva, Kurc je ponovio svoje poznat stavove da je "austrijsko državljanstvo stvar velike vrednosti".

"Austrija ga ne namerava deliti neselektivno, ljudi koji ga traže moraju solidno da znaju nemački i da ispune sve druge preduslove. Austrija ostaje pri politici da po pravilu ne dozvoljava dvostruka državljanstva", rekao je Kurc.

Na pitanje jednog drugog nemačkog kolege, da li će Narodna partija Austrije (ÖVP), koja je dolaskom Rajnholda Miterlenera (Reinhold Mitterlehner) na čelo partije i u fotelju i mesto saveznog vicekancelara dobila određen polet, ostati verna svojim načelima, pogotovo kada je reč o aktuelnoj, milijardama teškoj poerskoj reformi, Kurc je odgovorio da su narodnjaci, kao i dosad, jedinstveni u odbacivanju ideje da se u Austriji uvedu porez na bogatstvo ("porez za milionere"), porez na nasledstvo i porez na (veće) poklone. Upravo za te poreze se zalaže Socijaldemokratska partija Austrije (SPÖ), koalicioni partner ÖVP-a u saveznoj vladi.