Do sada su defibrilatori bili samo u zatvorenim prostorima, kao što su aerodromi, sportske, kongresne i sajamske dvorane, veće upravne zgrade i unutrašnjosti nekih drugih objekata

BEČ - Prvi defibrilator na ulici postavljen je ovih dana u Austriji. U centru Beča, na uglu trga Frejung (Freyung) i ulice Štrauh (Strauchgasse), u blizini Bank Austrija Kunstforuma, poznatog prostora za umetničke izložbe, sada stoji uređaj koji može pomoći kod zastoja rada srca.

Upravo iznenadna smrt zbog zastoja rada srca je najčešći uzrok smrti u Austriji. Samo u Beču i do 3.500 ljudi godišnje umire zbog infarkta srca. Zato je, na mestima gde se okuplja velik broj ljudi, danas uobičajeno videti defibrilatore, slično, na primer, aparatima za gašenje požara. U Beču ih je oko 500.

Međutim, do sada su defibrilatori bili samo u zatvorenim prostorima, kao što su aerodromi, sportske, kongresne i sajamske dvorane, veće upravne zgrade i unutrašnjosti nekih drugih objekata. Ubuduće će defibrilatori biti i na većim pešačkim zonama na otvorenom.

Pored strogog, istorijskog centra Beča, 1. bečke opštine, rezervisane većinom za pešake, koji se tu kreću u velikom broju, defibrilatori će biti postavljeni na pešački prometnijim mestima i u 3. i 4. gradskoj opštini.

Od proleća 2015. će u Beču biti ukupno deset ovakvih defibrilatora. Dugoročan plan je da Beč ima 50-70 defibrilatora na ulicama. U slučaju potrebe, defibrilator se može izvaditi iz specijalnog uličnog stalka, sa jasnim uputstvima kako se sa njim radi. Njegovo vađenje automatski aktivira globalno pozicionisanje i informiše centralu bečke profesionalne Hitne pomoći o lokaciji događaja.