POBEGAO U AUSTRIJU: Bivši telohranitelj generala Mladića tvrdi da zemljaci hoće da ga ubiju!
BEČ - Emir J. (44) nekadašnji telohranitelj generala Ratka Mladića koji trenutno živi u Austriji, izjavio je za Kurir da strahuje za svoj život.
On je bio oficir u JNA, a potom se u Vojsci Republike Srpske borio na srpskoj strani. Tokom rata u BiH Emir je bio u jedinicama srpske vojne policije, jedinice koja je između ostalog bila zadužena za ličnu bezbednost generala Ratka Mladića i pukovnika Ljubiše Beare. Generalu Mladiću sudi se u Hagu za ratne zločine , a pukovnik Beara, nekadašnji načelnik bezbednosti u Glavnom štabu Vojske RS, osuđen je 2010. na doživotnu robiju.
Emir J. je ispričao Kuriru kako je 1987. završio Vojnu akademiju, te službovao kao profesionalni oficir JNA po Jugoslaviji sve do početka 1990-ih, kada se raspadala SFRJ. Kao vojnom licu mu je religija bila nevažna. U njegovoj jedinici je bilo ne samo Srba, nego i Hrvata, Muslimana i Hrvata i Albanaca, koje nacionalna pripadnost i religija nisu interesovale. Komandant im je bio Ljubiša Beara.
Bataljon Vojne policije, u kojem je Emir bio prvo potporučnik pa poručnik, prošao je kroz sukobe Sloveniji po proglašenju nezavisnosti ove republike, zatim ratišta u Hrvatskoj i Bosni. I posle širenja rata po BiH, Emir je neko vreme bio u Vojnoj policiji Vojske Republike Srpske. Bio je tamo jedan od oficira zaduženih za bezbednost generala Mladića i njegovog štaba.
Iz priče u bečkom Kuriru je nejasno gde je Emir bio između 1992. i 1995, kada je, kako piše Kurir, "u Srebrenici, pod komandom Mladića i Beare ubijeno do 8.000 muškaraca Bošnjaka. Kurir piše da Emir nije bio u Srebrenici, ali da mu nije bilo prijatno u BiH posle rata, jer ga sunarodnjaci nisu simpatisali sobzirom da je bio telohranitelj srpskih komandanata, a sa druge strane kao musliman nije bio omiljen ni među Srbima.
Po Emirovom iskazu, 2000. godine automobil u Sarajevu mu je dignut u vazduh, a u jednom kafiću fizički je napadnut i tom prilikom ranjen, da bi potom navodno čak i u bolnici pucali na njega. On potom odlazi u Austriju a dve godine posle njegovog bega njegovom ocu u Bosni su zapalili automobil.
Emir je od sredine prošle decenije u Austriji, gde je zatražio azil, sa argumentacijom da mu Muslimani u BiH prete smrću, a da tamošnja policija nije htela da mu pruži zaštitu, smatrajući da je sam kriv za svoj položaj. I austrijski Savezni biro za azil je odbio Emirov zahtev za azilom, uz obrazloženje da je BiH bezbedna država, te da eventualno nepravilno ponašanje pojedinih policajaca nije razlog da se čitava država smatra nebezbednom.
Međutim, posle Emirove žalbe je Upravni sud Austrije njegov slučaj šalj na ponovno razmatranje Saveznom birou za azil. Dok se ovo pitanje ne reši, Emir prima minimalnu pomoć, a ima i advokata koga mu plaća jedna nevladina organizacija.
VUČIĆ ODRŽAO SASTANAK SA VOJNIM VRHOM I ŠEFOVIMA SLUŽBI: Srbija mora biti sposobna da zaštiti svoj narod od svakog agresora! (FOTO)