Rezultati istraživanja bečkog Medicinskog univerziteta mogli bi pomoći merama prevencije i time uštedeti novac zdravstvenom sistemu

BEČ - Jedna studija bečkog Medicinskog univerziteta pokazuje da se rizk oboljevanja od pojedinih bolesti može precizno da se „izračuna“ na osnovu dijagnoza.

Rezultati ovog istraživanja mogli bi pomoći merama prevencije i time uštedeti novac zdravstvenom sistemu. Fizičar Štefan Turner i njegove kolege sa Instituta za nauku kompleksnih sistema analizirali su podatke Austrijanaca iz perioda 2006.-2007., koji obuhvataju dijagnoze, medicinske tretmane koje je stavilo na raspolaganje zdravstveno osiguranje.

S tim u vezi oni su istražili više od 1.500 bolesti, kao i njihovu statističku povezanost.Turner je objasnio da određene bolesti rezultiraju često drugim oboljenjima. Tako dijabetičari imaju, na primer, desetostruko veći rizik da pate od visokog pritiska, kao i trostruko veći rizik da će u poznijim godinama biti dementni.

Naučnici su, osim toga, ustanovili i povećan rizik od oboljenja od „Parkinsonove bolesti“. Nova saznanja bečkih naučnika otvara mogućnost za velike uštede u zdravstvenom sistemu. Ako se primarna oboljenja ispravno i blagovremeno leče, dalja oboljenja mogu biti sprečena.