Na ovaj način se dobija na vremenu koje nekada pacijentu može da spasi život, što je slučaj kod infarkta, kada se broji svaka sekunda, kaže dr Aleksandar Nirnberger sa Opšte bolnice u Beču (AKH)

BEČ - U glavnom gradu Austrije predstavljena je nova aplikacija za pametne telefone uz pomoć koje se vreme između poziva hitnoj pomoći i početka pružanja lekarske pomoći kod prestanka rada srca znatno skraćuje.

U Beču je hitnoj pomoći od poziva do stizanja do pacijenta potrebno u proseku oko 10 minuta. Iako je to u međunarodnom poređenju veoma dobro vreme, kod tegoba kod kojih je pacijent životno ugrožen i ovo vreme može da bude predugo.

Sa novom aplikacijom za pametne telefone koja je na raspolaganju od 25. oktobra za Android i ajfon pod nazivom "Spasilac“, šanse da pacijent preživi se znatno povećavaju.

Aplikacija informiše medicinsku službu o hitnom slučaju u njihovoj blizini i lekare vodi direktno do pacijenta.

"Na ovaj način se dobija na vremenu koje u pojedinim slučajevima pacijentu može da spasi život, što je slučaj kod infarkta, kada se broji svaka sekunda“, kaže dr Aleksandar Nirnberger sa Opšte bolnice u Beču (AKH) koji je i jedan od učesnika na razvoju projekta.

(Foto: Bohmann/PID)