BEČ - Austrijske vlasti počele su danas primenu novog sistema upravljanja na graničnom prelazu sa Slovenijom Špilfeld i ne puštaju se više u zemlju izbeglice koje ne nameravaju da podnesu zahtev za dobijanje azila u Austriji ili Nemačkoj.

Izbeglicama se uzimaju otisci prstiju, registruju se i prevodioci utvrđuju podatke o poreklu.

Austrijska vojska je sa 200 vojnika prisutna na prelazu i pomaže policiji u sprovođenju potrebnih mera. Do 6.000 izbeglica može dnevno biti registrovano na prelazu Špilfeld zahvaljujući novom sistemu upravljanja.

Puna primena novog sistema trebalo je da startuje od početka februara, ali, pošto je test faza bila uspešna, nakon samo par dana je odlučeno da se novo upravljanje primeni odmah, objasnila je policija. Novo upravljanje graničnim prelazom je deo mera koje je usvojila vlada u cilju smanjenja broja izbeglica.

Izbeglice se na prelazu detaljno kontrolišu i proveravaju, a ako se ustanovi da su dali netačne podatke ili postoje drugi razlozi za odbijanje ulaska u zemlju, odmah bivaju vraćeni.

Od 1. januara ove godine u Austriju je ušlo oko 42.000 ljudi, većina preko Slovenije autobusom ili vozom preko Karavanken tunela, a sada sav talas treba biti preusmeren u potpunosti na Špilfeld.

U četvrtak je preko prelaza Špilfeld u Austriju ušlo 500 izbeglica, u sredu 497, a preko drugih prelaza oko 1.100. Upadljivo je da je svega 15 osoba podnelo zahtev za dobijanje azila, preneo je portparol policije Fric Grundnig.

Austrijska vlada donela je odluku da ograniči prihvat izbeglica na 37.500 molbi za dobijanje azila u tekućoj godini, a ukupno 127.000 u naredne četiri godine.