BEČ - Ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl-Lajtner istakla je danas da Nemačka i Austrija ne mogu same rešiti izbegličku krizu, već je neophodno evropsko rešenje

Ona je, na sednici austrijskog parlamenta, ukazala da je Austrija jedna od najbezbenijih zemalja sveta i da je cilj da to tako i ostane.

"Prošle godine smo imali više od 89.000 zahteva za azil. To je više nego sve druge članica EU zajedno. Austrija je opravdala svoju humanitarnu tradiciju, iako neki misle da to nije dovoljno. Austrija je pored Švedske i Nemačke preuzela najveći teret na svoja pleća. Poređenja radi Slovenija i Hrvatska su zajedno prošle godine imale svega 500 zahteva za azil", podvukla je Mikl-Lajtner.

Ona je ukazala da je od samog početka krize bila za uređenu migraciju i za moto „ko želi izbeglicama pomoći i integrisati ih, mora imati ograničenja za prihvat“. „Ograničenje garantuje da naš sistem i stanovništvo mogu da prate stanje. To je ujedno i jasan signal drugim članicama EU da Austrija neće da se ogradi, već je spremna da pomaže humanitarno, ali u okvirima mogućosti“, naglasila je Mikl-Lajtner.

Zajedničko rešenje, prema njenim rečima, nije moguće postići preko noći, pa je neophodno sprovesti nacionalne mere kako bi se zajednička solucija podstakla. Mere koje je preduzela Austrija, kako je dodala, deluju, pošto je u poslednjoj nedelji februara podneto 820 zahteva za azil, najniža vrednost od aprila prošle godine. Istovremeno je ministarka ukazala i da je došlo do povećanja krivičnih dela čiji su uzročnici i žrtve migranti i tražioci azila. U poslednjem kvartalu prošle godine zabeležen je rast krivičnih dela, pri čemu je ponajviše reč o krađi, narkoticima, nanošenju telesnih povreda, i to oko i u smeštajima, navela je ona.

Na fenomen krivičnih dela među tražiocima azila mora se reagovati, poručila je Mikl-Lajtner, dodajući da su povećane kontrole u pogođenim regiona. Ona je naglasila da u Austriji postoje vrednosti oko kojih nije moguće pregovarati i da se svi moraju njih pridržavati. „Učinićemo sve da i dalje ostanemo među najbezbednijim zemljama. Da bi garantovali bezbednost neophodna je policija, ali i delovanje u školama, obdaništima, na tržištu rada i socijalnoj oblasti“, zaključila je Mikl-Lajtner.