KURC: Austrija podržava ubrzano približavanje Zapadnog Balkana u EU
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc rekao je danas, povodom usvajanja nove Strategije EU za proširenje, da Austrija podržava ubrzano približavanje država Zapadnog Balkana u Uniju.
"Austriji je bilo i ostaje posebno važno da podrži zemlje Zapadnog Balkana na njihovom putu u EU. Želimo da se, posebno, i za vreme predsedavanaj Austrije EU, od jula, intenzivno zalagati za napredak po pitanju evrospke perspektive regiona", naveo je Kurc u saopštenju.
On je istakao da zbog toga Austrija podržava danas predstavljenu Strategiju za Zapadni Balkan Evropske komisije, kojim ovaj proces treba biti ubrzan.
Kurc je rekao da se slaže sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom da je evropska perspektiva za Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i Kosovo u političkom, bezbednosnopolitičkom i ekonomskom interesu Unije.
"Iako je trenutno EU suočena sa internim izazovima kao što je Bregzit, ne smemo Zapadni Balkan ispustiti iz vida. Moramo zauzeti aktivnu ulogu u ovom, za nas, važnom regionu i podržati borbu protiv korupcije i radikalizacije. Za to je neophodno da državama regioan ponudimo verodostojnu evrospku perspektivu", kazao je austrijski kancelar.
Kurc je obećao Hanu punu podršku u tome, rekavši da vidi kao zadatak Unije da ojača reformske procese u državama Zapadnog Balkana, podstiče regionalnu saadnju i pomogne u rešavanju konflikata.
"To je u našem, sopstvenom interesu. Naš zajednički cilj je politički stabilan i ekonomski snažan Zapadni Balkan kao važan deo ujedinjene Evrope", poručio je.
Šefica austrijske diplomatije Karin Knajsel naglasila je da Austrija podržava novu Strategiju jer je u njenom interesu da zemlje regiona imaju konkretnu i verodostojnu pristupnu perspektivu.
Po prvi put u novoj strategiji je utvrđeno da pristupni proces, barem za najbrže kandidate, može biti zaključen 2025.godine i to treba da bude podsticaj prijateljima na Zapadnom Balkanu i pomogne im u primeni teških reformi koje su neophodne za blagostanje i bezbednost.
Podvukla je da je na zemljama regiona da ubrzaju svoje približavanje EU kroz brze i merljiv napredak u vladavini prava, demokratiji, borbi protiv korupcije, i pre svega pomirenju sa susedima.
"Šest zemalja je geografski okruženo članicama EU, zbog čega moramo da sprečimo da u tom regionu nastane bezbednosnopolitički i ekonomski vakuum. Zbog toga narednih godina moramo raditi na jačanju struktura pravne države i ekonomije u regionu, u cilju smanjenja emigracije podsticanja borbe protiv organizovanog kriminala, krijumčarenja, kao i rešavanje sporova u saglasnosti sa međunarodnim pravom", objasnila je.
Podsetila je da je Austrija, kada je reč o bilateralnim konfliktima, 2015.dala pozitivni doprinos, kada je potpisana Bečka deklaracija za rešavanje bilateralnih sporaova.
"Gradeći na tome Austrija bi mogla za vreme svog predsedavanja EU, u drugoj polovini godine, staviti dalje važne akcente za regionu saradnju. Želimo na Zapadnom Balkanu pdostaći pomirenje, demokratiju, blagostanje i stabilnost. Pirstupni proces je najbolje sredstvo za to", uverena je Knajsel.
Kurir.rs/Tanjug
Foto: EPA
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore