Od sutra, svi koji napuštaju austrijsku pokrajinu Tirol moraće da imaju negativan test na koronavirus, koji nije stariji od 72 sata. Ko se ogreši o naređenje, preti mu kazna od 1450 evra, poručio je ministar unutrašnjih poslova Karl Nehamer.

Još u nedelju je austrijska vlada izdala preporuku da se ne putuje u taj deo Austrije. Cilj je da se zaustavi širenje južnoafričkog soja koronavirusa za koji se smatra da je zarazniji i od britanskog soja i od klasičnog virusa koji uzrokuje covid-19.

Tirol je evropski "hotspot" za južnoafrički soj koronavirusa, upozorio je virusolog Andreas Bergtaler. Jedino mesto gde trenutno ima više zabeleženih slučajeva zaraze tim sojem je u samoj Južnoj Africi, piše nemački "Špigel".

Prošle nedelje, virusolog Doroti fon Laer iz Inzbruka upozorila da se novi soj jako brzo širi i pozvala da se Tirol zatvori i izoluje na mesec dana. Situaciju posebno pažljivo prate u Nemačkoj jer im je Tirol preko granice, a pred skijalištima i hotelima i dalje je puno nemačkih registracija.

Od nedelje se svađaju savezna i pokrajinska vlada u Tirolu oko toga šta učiniti. Delimičnu izolaciju Tirola kancelar Sebastijan Kurc objasnio je u utorak uveče time što je cepivo AstraZenece pokazalo znatno nižu učinkovitost u odnosu na južnoafrički soj, prenosi "Tiroler Tagescajtung".

"Treba učiniti sve da se spreči ili barem uspori širenje ove varijante u Tirolu i drugim delovima Austrije", poručio je kancelar.

Kontrole na granicama

Istovremeno je Austrija, kao i više drugih evropskih zemalja, uvela dodatne kontrole na granicama kako bi se putovanja svela na minimum. U strahu od trećeg talasa prouzrokovanog mutiranim sojevima virusa, koji se brže šire, Češka je zatvorila granicu za sve strance, Francuska za sve izvan EU pa čak i sopstvene državljane u trećim zemljama, Nemačka, Španija i Velika Britanija otkazale su letove za zemlje s velikom incidencijom novih sojeva, a Norveška preporučuje da se nigde ne putuje.

profimedia0585130808-austrij-agranica.jpg
Profimedia / Matthias Balk / AFP 

Virusolozi su nezadovoljni što su i u Tirolu od ponedeljka 8. februara ublažene epidemiološke mere. Od ponedeljka su u celoj Austriji otvorene prodavnice i zanatske usluge poput frizera, masera i kozmetičara. Ipak, Tirol teško prihvata nova ograničenja jer su im brojke novozaraženih niske, niže nego u drugim delovima Austrije. Teško je predočiti opasnost građanima jer se novi sojevi šire brzo i podmuklo, a teško otkrivaju.

Koliko je opasno u Tirolu? Novi sojevi otkrivaju se sekvenciranjem virusa, a to je zahtevna procedura: u Engleskoj, gde se puno više izvode sekvenciranja nego u Austriji, utvrđeno je do početka nedelje 105 slučajeva zaraze južnoafričkim sojem B.1.351, a u Tirolu 293 te još više od 200 sumnjivih slučaja. Međutim, tirolske vlasti ne žele priznati te činjenice, u stilu bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, piše "Der Standard". I austrijska agencija za javno zdravlje AGES u međuvremenu je korigovala brojke: ukupno je 400 sumnjivih slučaja u Tirolu, ali broj potvrđenih juče su sa 293 smanjili na 163 - od toga najviše u okrugu Švac i u susednom okrugu Kufštajn.

Koliko je zapravo slučajeva?

Pojedinačni slučajevi pojavili su se u Inzbruku i oko njega. Od petka je testirano 4800 stanovnika Švaca i 14 ih je pozitivno. Osim toga, potvrđeni su izolovani slučajevi zaraze izvan Tirola: dva u Štajerskoj i tri u Beču. Pokrajinske vlasti Tirola objavile su u ponedeljak da imaju ukupno 180 potvrđenih slučajeva zaraze južnoafričkim sojem virusa: njih 165 potvrđeno je potpunim sekvenciranjem, a ostalih 15 delimično je sekvencirano. U još 220 slučajeva PCR pozitivnih testova utvrđeno je odudaranje od klasičnog virusa, što je ukazivalo na južnoafričku varijantu, prenela je agencija APA.

Zbog odluke kancelara Sebastijana Kurca da Tirol stavi praktično u karantin bune se lokalni političari u Inzbruku. U Beču i Inzbruku na vlasti je ista koalicija ÖVP i Zelenih. Mnogi tirolski političari iz Kurcove Narodne stranke (ÖVP) ujedno su vlasnici tirolskih hotela i skijališta. Slično je bilo i u martu kad su odbijali da uvedu strože mere, uprkos tome što su ih iz više zemalja upozorili da su im koronu doneli turisti nakon povratka s tirolskih skijališta.

profimedia0014189515-isgl-austrija-skijanje.jpg
Profimedia 

"Kao da se radi samo o novcu", piše "Frankfurter Algemajne Cajtung".

Još se ne zna pouzdano kako je južnoafrički soj stigao u Austriju. Pisalo se da su Austrijanci vlasnici hotela i restorana doneli mutirani virus s novogodišnjeg odmora na golf-terenima u Južnoj Africi, ali prozvani to negiraju. Jedan je priznao da je bio u Južnoj Africi više nedelja, ali tvrdi da se nije zarazio, jedan vinogradar je potvrdio da je dobio koronu i kaže da se izlečio u Južnoj Africi. Austrijski ministar zdravlja Rudolf Anšober (Zeleni) insistira da se otkriju odgovorni za uvoz opasnog soja.

"Neću odustati", poručuje.

Kao ilustraciju koliki otpor i ljutnja vladaju u Tirolu, "Špigel" citira menadžerku Sonju iz moćne hotelijerske porodice.

"Već smo pružili levi obraz za Išgl, a sad, naravno, pružamo i desni. Nikako nam se to ne sviđa. Ko želi da dođe kod nas u Nojevu barku Tirol, neka dođe. Ako nas zaključaju, sve ćemo otvoriti", prkosi ona.

Kurir.rs/Jutarnji list