Odnosili su se prema nama dobro, svi osim Slovenaca, dve noći nismo spavali ovde, nisu nam dali hranu, čak ni vodu, palili smo vatru u šumi kako bismo se ugrejali, priča jedan Sirijac

Pred najezdom migranata mnogi granični prelazi su pali, a policijski kordoni probijeni uprkos pokušajima vlasti da ih zaustave.

Tako je bilo i kod Šentilja na slovenačko-austrijskoj granici. Avganistanci su probili ogradu iza koje su stajali malobrojni austrijski policajci, a onda je krenula reka ljudi, verovatno njih više od 5.000, koliko ih se do tada skupilo u jednom slovenačkom kampu.

"Krenuli smo pre mesec i po dana, preko Pakistana i Irana do Turske, odatle sa Sirijcima ovamo. Mi smo tamo bili gubitnici, bez budućnosti. Ne znamo gde idemo, ali smo sigurni da će nam biti bolje. Odnosili su se prema nama dobro, svi osim Slovenaca, dve noći nismo spavali ovde, nisu nam dali hranu, čak ni vodu, palili smo vatru u šumi kako bismo se ugrejali. Govore nam "ku.va, ku.va"", kaže Avganistanac Baber, govoreći tu uvredljivu reč na našem jeziku. Na pitanje novinara kako zna tu reč rekao je da ju je čuo toliko puta da ju je zapamtio.

slovenija-migranti-rigonce.jpg
Reuters 

On kaže da ostali, pogotovo Sirijci, ne vole Avganistance.

"Oni iskorišćavaju našu nesreću, celim putem prave probleme i često se nalazimo između njih i policije kao između čekića i nakovnja. Nas ovde nema ni 20 odsto - žalio se jedan Sirijac inače IT stručnjak. Žalio se i na postupanje policije, kaže da su ga hrvatski policajci udarali nogama, a video je, tvrdi, kako slovenački upotrebljavaju elektrošokere. Među izbeglicama se čak priča da je slovenačka policija ubila jednog migranta. mnogi policajci im prete da će ih deportovati u Rusiju.

slovenija-migranti.jpg
Rojters 

"Ovo je haos. Da su ostali u kampu, po njih bi došli autobusi, zapravo ne znam gde idu. Sve što mi možemo da učinimo je da ih pristojno zamolimo da se vrate", rekao je jedan vojnik, piše jutarnji list.

"Nema autobusa, nema vozova, sve je puno. Ovuda možete do Graca, ima 40 kilometara" govorio je policajac dok su ga svi gledali s nevericom. Malobrojni su poslušali molbe da se vrate u kamp i tamo čekaju raspoloživi prevoz, a ostali su krenuli pešice.

Meštani okolnih mesta su celom situacijom prilično zatečeni, a svoju policiju su nazvali mlakonjama.

(Jutarnji list)