KURC: Teroristički napadi upereni protiv svih naroda Evrope
Šef austrijske diplomatije u razgovoru za Danas poručuje da bi političko rešenje za konflikt u Siriji "naravno oslabilo poziciju terorista".
"Nakon napada u Parizu takođe je od suštinske važnosti da ne dovedemo svoje sopstvene muslimanske zajednice pod opštu sumnju. Uprkos tome, potrebno je da intenziviramo rad svoje policije protiv onih koji zagovaraju mržnju i protiv stranih boraca koji se vraćaju sa ratišta u Siriji i Iraku", zaključuje Kurc.
Kako ocenjujete godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije ka članstvu u EU?
- Srbija je dobila veoma pozitivnu ocenu reformi preduzetih tokom proteklih 12 meseci, što ja verujem da je zasluženo. Vlada sa premijerom Vučićem započela je ambicioznu političku i ekonomsku reformsku agendu, što donosi svoje prve rezultate.
Mislite li da je ovaj izveštaj dobra osnova za preporuku za otvaranje prvih poglavlja u pregovorima o članstvu u Uniji do kraja godine?
-To je više nego dobra osnova - to treba direktno da vodi otvaranju prvih poglavlja u decembru. Austrija snažno podržava takav korak što bi bilo zasluženo u slučaju Srbije.
Kakvo je vaše gledište o kritikama koje je Srbija dobila od Evropske komisije kada je reč o slobodi medija i slobodi izražavanja?
- Osnovna prava su u srcu vrednosti EU i imaju, stoga, važno mesto u procesu pridruživanja. S pozitivne strane, pravni okvir koji se odnosi na osnovna prava uključujući slobodu medija u Srbiji usvojen je. Ono gde su potrebni veći napori jeste na strani koja se odnosi na primenu, odnosno da se obezbede uslovi za puno izražavanje slobode medija i slobode izražavanja.
Šta mislite o tempu sprovođenja sporazuma koji su dosad postignuti u briselskim pregovorima, budući da se od Srbije takođe očekuje da ostane posvećena normalizaciji odnosa sa Kosovom na svom putu ka EU?
- Videli smo napredak u ovoj oblasti koji je kulminirao postizanjem četiri sporazuma baš uoči Bečkog samita o Zapadnom Balkanu, postignutom u avgustu ove godine. Nadam se da će obe strane održati ovaj tempo i nastaviti da primenjuju sporazume postignute u interesu njihovih naroda. Postoji i dalje mnogo otvorenih pitanja za koja su potrebna rešenja.
Kako gledate na način na koji se Srbija odnosi prema aktuelnoj izbegličko-migrantskoj krizi?
- Srbija se pod liderstvom premijera Vučića pokazala kao pouzdan i konstruktivan evropski partner kada je reč o ophođenju prema stotinama hiljada izbeglica koje prolaze kroz vašu zemlju. To je široko prepoznato u okviru EU.
Prema vašem mišljenju, koji su ključni zadaci srpskih vlasti u narednim mesecima?
- Krucijalno je nastaviti sa ambicioznim procesom strukturnih reformi, uključujući fiskalnu konsolidaciju kako bi se pripremio teren za kreiranje radnih mesta i prosperitet. Dalje, fokus treba da bude na nastavku reformi u domenu vladavine prava i postizanje napretka u briselskom dijalogu.
Kako ocenjujete aktuelne srpsko-austrijske odnose?
- Mi smo zasigurno dosegli novi nivo, i to nije prazna fraza. To je zbog mnogih političkih, ekonomskih, kulturnih i ljudskih odnosa koje povezuju dve države i pojačali su politički podsticaj u Beogradu i Beču da blisko sarađuju.
(danas.rs)
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"