ČETIRI PROBLEMA SLOVENAČKOG PREDSEDAVANJA EU: Od veštačke inteligencije do Kine, Ljubljanu čekaju vrući krompiri
Narednih šest meseci Slovenija će predvoditi Evropsku uniju.
Ljubljana će na čelu Saveta EU zameniti Portugaliju koja može da se pohvali relativno uspešnim šestomesečnim predsedavanjem EU posle pandemije koronavirusa.
Slovenački premijer Janez Janša, koji šokirao međunarodnu zajednicu otvorenom podrškom Donaldom Trampu i još otvorenijim ratom protiv medija u zemlji, uspeo je već prvog dana predsedavanja da napravi mini skandal, kritikovanjem sodijaldemokrata u Uniji.
Briselski portal Politiko, međutim smatra da će Ljubljana u narednih šest meseci pokušati da ostavi politiku po strani pokaže kako je efikasan arbitar i posrednik u rešavanju četiri goruća problema.
Veštačka inteligencija
U čemu je stvar? Slovenija je prvi predsedavajući EU koji će se baviti regulisanjem veštačke inteligencije i sprovođenjem pravilnika predloženog u aprilu. Zemlja će sada morati da privoli članice EU da dogovore zajednički stav o regulisanju veštačke inteligencije. Iako je slovenački ministar za digitalizaciju Boštjan Koritnik u maju rekao da je AU na vrhu njihove liste prioriteta jer je Slovenija "veoma uspešna na tom polju", kansnije je postao oprezniji i suzdržaniji kada je reč o postizanju dogovora sa kolegama u Briselu.
Sama Slovenija se zalaže za "ljudski orijentisani pristup AI zasnovan na etičkim standardima i ljudskim pravima", rekao je ministar spoljnih poslova Anže Logar. Poslednjih godina, Slovenija je bila na meti kritika zbog u policiji široko rasprostranjene upotrebe programa za prepoznavanje lica.
I zagovornici AI i industrija su vrlo zainteresovani za ishod. Aktivisti za zaštitu privatnosti podataka strahuju da će zakoni dati vladama veća ovlašćenja u korišćenju AI za nadzor i nadgledanje.
Šta dalje? Budući da Kina i Sjedinjene Države prednjače u AI tenologiji, EU ne može da dozvoli sebi da odugovlači i odlaže razgovor na ovu temu, ali su u Ljubljani svesni da će ovo biti "izuzetno teško" pitanje koje možda neće biti dogovoreno tokom njihovog predsedavanja.
Sporazum EU-Kina
U čemu je stvar? Slovenija želi da postigne napredak u ratifikaciji investicionog sporazuma koji je Brisel postigao sa Kinom krajem prošle godine. Slovenački ambasador Iztok Jarc je čak najavio da će se tokom njihovog predsedavanja raditi na pripremi neophodne dokumentacije i rešavanju tehničkih delova sporazuma.
Međutim, evroparlamentarci su prošlog meseca stopirali ratifikaciju sporazuma nakon što je Peking sankcionisao nekolicinu EU političara zbog njihovih kritika i optužbi da Kina krši ljudska prava.
Šta sad? Čak i ako sankcije budu ukinute, i dalje postoji mnogo političkog protivljenja ratifikaciji dogovora sa Kinom u trenutnom geopolitičkom kontekstu. Iako pripremni radovi traju, teško je zamisliti da će bilo kakav napredak biti postignut tokom slovenačkog predsedavanja, a postavlja se i pitanje šta sve još Kina može da smisli narednih pola godine.
Zelene finansije
U čemu je stvar? Ovog leta je u toku žestoka borba oko toga da li će kontroverzna nuklearna energija i prirodni gas biti uključeni na EU listu klimatski-prijateljskih investicija, što znači da je u opticaju mnogo novca.
Slovenija se ovim pitanjem oglasila u junu kada su izrazili zabrinutost načinom na koji Komisija tretira nuklearnu energiju koja je glavni izvor struke u Sloveniji. Problem je što nevladine organizacije pozivaju na blokiranje nuklearne energije i gasa i optužuju Evropsku komisiju da "frizira" zelenu listu u korist investitora.
EU je prilično podeljena na one koji su za nuklearnu energiju poput Francuske koja je vodeća nuklearna sila EU, Češke i Mađarske i one druge, uključujući Austriju, Nemačku i Luksemburg koje nisu oduševljene idejom "zelene" nuklearne energije.Problem je što SAD i Velika Britanija pripremaju konkurentske zelene liste na kojima se nalaze i nuklearne elektrane i ako EU zakasni, Slovenija bi mogla da bude proglašena krivom.
Šta sad? Slovenija bi mogla da pokuša da privoli Nemačku da prihvati uključivanje nuklearne energije ako želi da se i prirodni gas nađe na zelenoj listi - Berlin voli crno zlato, naročito sada kada im stiže Severni tok 2. Sa druge strane, može i da odugovlaći i "vruć krompir" prebaci Francuskoj koja predsedava EU u prvoj polovini 2022.
Korona
U čemu je stvar? Diplomate u Ženevi razmatraju predlog Južne Afrike i Indije da se odustane od prava na intelektualnu svojinu, kada je reč o proizvodima za lečenje koronavirusa. EU se tome protivi i Komisija je sastavila svoj predlog rešenja problema koji je podržao i Savet EU. Međutim, Evropski parlament je glasao za južnoafrički predlog i tako podelio tri EU institucije.
Francuska i Italija su signalizirale da su naklonjene ženevskom predlogu dok je Nemačka odlučno protiv. Slovenija će sada morati da pogura zemlje članice da nađu zajednički jezik i reše ovaj problem.
Kurir.rs/K.P.
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)