FRENSIS BOJL: Tribunal Karadžića i Šešelja oslobodio po naredbi, SAD i NATO čuvaju Republiku Srpsku
Profesor međunarodnog prava na američkom Univerzitetu Ilinois i nekadašnji agent Bosne i Hercegovine pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Frensis Bojl tvrdi da je Haški tribunal "dobio naređenje" da ne osudi Radovana Karadžića za genocid jer bi onda RS morala da bude ukinuta, a NATO i SAD to ne žele.
“Tribunal u Hagu dobio je naređenje od nekoga da to ne uradi, jer bi onda RS morala nestati, a to ni NATO ni Sjedinjene Američke Države ne žele“, naglasio je i dodao da je osuda Karadžića na samo 40 godina zatvora sramotna, a da, s obzirom na vreme koje je već proveo u zatvoru i eventualno dobro vladanje, možemo očekivati da ga vidimo na slobodi za nekih 10-15 godina.
On je u razgovoru za Fenu rekao je da su presude Haškog tribunala Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju zasigurno "političke odluke" i da su namerno kreirane tako da otklone bilo kakvu odgovornost Srbije za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti počinjene u BiH.
Bojl smatra da je Haški Tribunal u presudi Karadžiću namerno izneo mit da Vojska Republike Srpske (VRS) nije bila Jugoslovenska narodna armija (JNA), a po njegovim rečima, to je bila laž.
Ono što se desilo, kaže, jeste da je JNA preimenovana u VRS i da je zapravo ostalo sve isto, a Haški tribunal je znao za to, ističe američki profesor i napominje "da svi znaju da se radi o prevari i laži" a da je u presudi Karadžiću namerno otklonjena krivica Srbije za ono što se desilo u BiH.
“Odluka da Karadžić i Srbija nisu krivi za genocid izvršen u sedam opština u BiH, osim za Srebrenicu, jeste bolesna šala i bezumna prevara. To znamo sigurno“, kaže Bojl.
On je podsetio i na dogovor Haškog tribunala sa Karadžićevom nekadašnjom saradnicom i bivšom predsednicom RS Biljanom Plavšić, koja je kratko bila zatvorena pa puštena na slobodu.
“Tribunal u Hagu nije je ni primorao da sarađuje u optužnici protiv Karadžića, Mladića ili bilo koga drugog, tako da je jasno da se radi o odluci donetoj kako bi služila u političke svrhe SAD i NATO“, tvrdi Bojl.
Oslobađajuću presudu Šešelju po svih devet tačaka optužnice takođe je ocenio "bolesnom šalom i prevarom", jer je oslobođen optužbi za sve što je uradio u BiH. Kako je rekao, proglašenje Šešelja krivim za bilo šta, odrazilo bi se direktno negativno na Srbiju, a Haški tribunal to nije želeo i zato je Šešelj oslobođen.
“Tribunal u Hagu zna da je Šešelj primao naređenja iz Beograda i da je radio zajedno s Miloševićem. Svi podaci o tome dostupni su u zapisnicima Veća nacionalne sigurnosti koji se nalaze u Haškom tribunalu, ali lagali su o tome“, rekao je Bojl.
Sve to se, tvrdi, radilo s ciljem nametanja pomirenja između BiH i Srbije, a za lične interese SAD i NATO, jer su želeli da integrišu Srbiju u NATO. Međutim, pojašnjava, to nije bilo moguće učiniti ukoliko postoji bilo kakva odgovornost Srbije za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u BiH.
U razgovoru za Fenu, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu Ilinois osvrnuo se i na obeležavanje 20. godina genocida u Srebrenici prošle godine, gde smo, kako je kazao, svedočili planu takozvanog pomirenja - "iznad tela, krvi, grobova i kostiju Bošnjaka".
“Tu su bili pozvani Aleksandar Vučić i Bil Klinton, a majke Srebrenice bile su primorane da Vučiću daju Srebrenički cvet. To je bilo, ne samo sramno delo, već i deo plana da se sve "sakrije ispod tepiha", jer Amerikanci i Evropljani žele integrisati Srbiju i Crnu Goru, koja je već postala članica, u NATO“, kazao je Bojl.
S tim u vezi, podsetio je i na sastanak planiran za 12. april između Predsedavajućeg Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića i premijera Republike Srbije Vučića, kada će razgovarati o pomirenju, što je opet, ističe profesor, deo američkog i evropskog plana "prikrivanja stvari ispod tepiha".
Komentirajući vest da će ruski predsednik Vladimir Putin poslati "Specnaz" - specijalne ruske jedinice u RS, ovu nameru predsednika Rusije ocenio je, u skladu sa definicijom UN-a o agresiji, kao akt agresije Rusije nad BiH.
“Rečeno je da ruski specijalci dolaze u RS samo da bi obučavali specijalce policije RS-a, ali "Specnaz" su specijalne snage unutar vojske Rusije. Jedna država ne može slati svoje vojne snage u drugu državu bez dozvole vlade, a u ovom slučaju vlasti BiH Rusiji nisu dale takvu dozvolu. Osim toga, RS nema pravo niti ovlašćenja da traži dolazak ruskih vojnih snaga u Banja Luku“, smatra Bojl.
Vlastima u BiH preporučio je da hitno postave ovo pitanje Veću sigurnosti UN-a, kao i da ulože žalbu i zahtevaju hitan sastanak Veća sigurnosti.
Takođe, osvrnuo se i na najave predsednika RS-a Milorada Dodika o ocepljenju ovog entiteta krajem aprila, izražavajući bojazan da se to stvarno može dogoditi i istakavši da "ruske specijalne snage dolaze u Banja Luku da bi branile RS".
Uzimajući sve navedeno u obzir, Bojle je zaključio da se radi o izuzetno opasnoj situaciji i da nije siguran šta će se desiti na sastanku 12. aprila, za čiji je ishod zabrinut.
(Al Jazeera/Fena)
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)