DRAGAN ČAVIĆ, LIDER NDP: Referendum je posrtanje pred stranim pritiskom
BANJALUKA - Čim su stranci počeli da prete sankcijama, Dodik je obavestio građane da je referendum u stvari anketa i faza u sprovođenju odluke Ustavnog suda BiH, kaže Dragan Čavić lider NDP iz Banjaluke
Mala izlaznost na referendumu u RS pokazala je da je narodu preko glave igre njihovim životima. Bilo je to još jedno posrtanje pred stranim pritiskom. Za javnost junačenje, a činjenica je da smo zakon mogli menjati bez referenduma.
Sada se brže bolje sprema izmena Zakona o praznicima kako bi se odluka Ustavnog suda što pre sprovela i tako sprečile sankcije EU i SAD Miloradu Dodiku i drugima - kaže Dragan Čavić, lider Narodnog demokratskog pokreta i kandidat Saveza za promene za gradonačelnika Banjaluke.
Šta pokazuje izlaznost od 55 odsto?
Da mi u Savezu za promene nismo "potegli" na terenu očito je da ovaj referendum ne bi uspeo - ne bi imao onaj zakonski minimum od 50 odsto plus jedan glas. Kao odgovorni političari između stranačkih interesa i Republike Srpske - izabrali smo Srpsku. A mala izlaznost pokazala je šta narod misli.
Dugo se nije čula ovakva odluka iz Srbije kada je RS u pitanju. Nisam je čuo, ako se ne varam, još od devedesetih i Vens-Ovenovog plana. Očigledno je da je državni vrh Srbije bio više informisan o mogućim posledicama po RS od Dodika. Posle svega, imamo kolateralni problem. Upali smo u vrtlog geopolitičkih trvenja Rusa i Amerikanaca u koje smo uvučeni avanturističkom politikom Dodika.
Kako komentrišete odlazak Dodika kod Putina?
Za mene bi Dodikova poseta predsedniku Rusije bila korisna da je tom prilikom zamolio da državna firma Zarubnježnjeft koja je vlasnik rafinerije u Brodu uplati dug u budžet RS 130 miliona maraka. To je poreski dug kojeg je Dodik reprogramirao na 10 godina. Kada bi dobili te pare RS ne bi zavisila od MMF-a ni ove ni naredne godine. Dodiku je trebalo slikanje sa Putinom pred izbore - isto kao i 2014.
Zašto BIH stoji na putu ka EU?
Niko nije ni primetio da je pre neki dan BiH dobila status kandidata u EU i otvorila prostor za upitnik koji prethodi otvaranju pregovaračkih poglavlja. Reformska agenda EU za BiH teška je 2,5 milijardi evra podrške u naredne četiri godine. Ali, kome je do reformi kada krv ključa.
Da li je potreban novi Dejton?
Od rata do danas za Srbe je Dejton međunarodno stečeno pravo dok je za Bošnjake i Hrvate međunarodno stečena nepravda. Niko ne bi bio više slavljen kod Bošnjaka i Hrvata od onoga Srbina koji bi prouzrokovao Dejton 2. Nakon novog Dejtona RS sigurno više ne bi postojala.
Da li je smena tužioca Gorana Salihovića uvod u obračun sa krupnim ribama?
Po onome što sada znamo - trebalo bi da jeste. Mnogo zataškanih afera u kojima se spominje Dodik vezano je i uz njegovo ime. Navešću samo dve Pavlović banka i Bobar banka.
Provodiva rešenja, a on nudi sažvakana obećanja. Reciklirana do sada nekoliko puta u Banjaluci kojom njegova stranka vlada neprekidno 19 godina. Nudi odgovornost, energiju i iskustvo, a on nudi odgovornost drugih, sterilne intelektualne pesmice i pejsažnog arhitektu gradu u kojem svaki drugi mlad čovek do 35 godina nema ni sekunde radnog iskustva. Nudim brigu za čoveka, a on nudi brigu za asfaltom u kojeg se ugrađuju njegovi partijski drugovi. Asfalt nam treba, ali preči nam je hleb.
Bili ste predsednik RS. Šta je vas najveći uspeh, a šta neuspeh?
Moj mandat od 2002. do 2006. obeležen je najvećom brutalnošću međunarodnih faktora u BiH prema Srbima preko Pedi Ešdauna koji je u to vreme bio visoki predstavnik u BiH. Moj najveći uspeh je što je RS preživela najcrnji posleratni pokušaj da nas unište. Ešdaunovo vreme RS je preživela iako je objektivno iz te borbe Davida i Golijata izašla ranjena. Najgore mi je kada danas čujem neke koji se busaju u svoja srpska prsa, a u vreme Ešdauna bili su manji od miša.
(Newsweek Srbija- M.J.)
"VELIKA JE ČAST I ODGOVORNOST ŠTO SAM DANAS OVDE" Vučić u Azerbejdžanu: Pozivam sve velike sile da reše probleme u Ukrajini, na Bliskom istoku i svuda u svetu