Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je danas da će sledeće sedmice biti podnet zahtev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid pred MSP u Hagu, tvrdeći da za to postoje novi dokazi, ali i priznavši da je svestan da će ova odluka izazvati krizu.

Izetbegović tvrdi da za pokretanje revizije presude postoje novi dokazi i da su ključni, kako je rekao, došli tokom suđenja Ratku Mladiću.Prema Izetbegoviću, to suđenje je pokazalo da je, kako je naveo, "više hiljada oficira Vojske Jugoslavije učestvovalo u genocidu u BiH kao i da je Miloševićev režim logistički stajao iza genocida".

"Jedno od pitanja koje se pojavilo u javnosti je da li će revizija izazvati krizu sa nesagledivim posledicama za odnose Srba i Bošnjaka u BiH, te BiH i Srbije. Biće krize, ali ne onakve kakvom nam se preti, jer teške krize se dešavaju kada se ljudima oduzimaju prava", kazao je Izetbegović, novinarima u Sarajevu.Tvrdi da ovaj zahtev za reviziju presude ne oduzima ničije pravo.

"Ovo pravo neosporno pripada žrtvama. Oni koji pokušavaju da nas plaše krizama i pokušavaju nam oduzeti pravo koje nam pripada - pravo pristupa sudu, pravo na traganje za pravdom i istinom, svesni su oni toga i znaju da bi isto postupili da su na našem mestu. Istina treba svakom, pa i onima koji se odupiru. Istina koju će ispisati nepristrasne, međunarodne sudije", rekao je Izetbegović. Svestan da revizija presude i traganje za istinom i pravdom donosi rizik, Izetbegović kaže da bi "odustajanjem od toga i trgovanjem ljudskom patnjom i genocidom zarad političke stabilnosti, nanijelo katastrofalnu štetu dignitetu žrtava".

Nakon dvosatnog savetovanja novinarima je rečeno da su na tom skupu jednoglasno usvojena dva zaključka - da užesnici podržavaju stav agenta da su se stekli uslovi za reviziju presude i da je smisao revizije u utvrđivanju istine o ulozi tadašnjeg režima Republike Srbije u sudski dokazanom zločinu genocida nad Bošnjacima. Revizija je izraz obaveze prema žrtvama genocida.

Sastanku na kome je doneta odluka reviziji tužbe prisustvovali su reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, bivši član Predsedništva BiH Beriz Belkić, vrh SDP-a BiH predvođen predsednikom stranke, bivši član Predsedništva BiH Ejup Ganić, predsednik SBB-a Fahrudin Radončić, predsedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović, predsednik Stranke za BiH Amer Jerlagić, predsednik BPS-a i general Sefer Halilović , predsednik DF-a Željko Komšić, te predsednik SDA i član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović koji je pokrovitelj današnjeg savetovanja.

Ekspertski tim koji su činili članovi Fondacije "Pravda za BiH" i Instituta za istraživanje zločina protiv čovečnosti i međunarodnog prava, zaključio je da postoji dovoljno dokaza da se krene u proces revizije presude.

Na skupu je izneseno i više argumenata koji potvrđuju da Sakib Softić ima mandat agenta i da može pokrenuti proces revizije.

Nakon kratkih diskusija prisutni su jednoglasno usvojili zaključke od kojih je ključni da se podržava stav agenta Sakiba Softića da su se stekli uslovi za podnošenje aplikacije.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR VESTI U 14 SATI UŽIVO: Vučić o saradnji sa Nikolićem

(Klix.ba/Tanjug)