HILJADE LJUDI STRADALO JE NAKON UBISTVA OVOG SVATA U SARAJEVU: Pucanj kojim je počeo rat u BiH
Ubistvo na svadbi u Sarajevu 1992. godine bilo je uvod u bratoubilački rat na ovim prostorima 90-tih godina.
U Sarajevu je 1. marta dan muslimanska grupa koj je predvodio Ramiz Delalić ubila srpskog svata Nikolu Gardovića i ranila sveštenika Srpske pravoslvne crkve Radenka Mikovića. Ubistvo na Baščaršiji ispred Stare pravoslavne crkve smatra se prvim etnički motivisanim zločinom i početkom građanskog rata u Bosni i Hercegovini.
Svi američki mediji preneli su tada ovu vest, ali u njihovoj interpretaciji ubijeni su muslimani, a Srbi su bili optuženi za zločin.
Gosti koji su prisustvovali venčanju Milana Gardovića i Dijane Tambur u 14.30 časova na dan 1. mart 1992. u hramu Preobraženja Gospodnjeg, uputili su se u Dom svete Tekle gde ih je čekao zakazani svadbeni ručak.
U svatovskoj koloni bilo je stotinak gostiju, a nakon što su parkirali putnička vozila kod Većnice, svatovi su pešaka krenuli ka Staroj crkvi.
Dok su ulazili u dvorište zaustavilo se belo putničko vozilo marke „golf“ u kome su se nalazila četiri muškarca, a među kojima je bio Ramiz Delalić zvani Ćelo.
Oni su nasrnuli na Nikolu Gardović, mladoženjinog oca, koji je bio barjaktar. Ramiz Delalić pokušao je da mu otme zastavu Srpske pravoslavne crkve, nakon čega je došlo do komešanja u svatovskoj koloni. Delalić je pucao iz pištolja i smrtno ranio mladoženjinog oca, dok je njegov saučesnik ranio sveštenika SPC Radenka Mirovića (mladoženjinog zeta).
Zločinci su pobegli odnoseći sa sobom zastavu Srpske pravoslavne crkve koju su kasnije spalili. Nikola Gardović je preminuo od nanesenih rana nekoliko minuta kasnije u kolima Hitne pomoći.
Kao odgovor na ovo ubistvo, naoružani Srbi su iste večeri podigli barikade po Sarajevu, a u razdoblju od 1. do 5. marta podigli su barikade i u drugim gradovima (Šamac, Derventa).
Ramiz Delalić je odmah nakon početka ratnih sukoba u Sarajevu postao komendant Devete muslimanske brdske brigade Armije BiH, a od Alije Izetbegovića je za zasluge primio pištolj sa posvetom.
Radio-televizija Sarajevo je nakon početka rata u Sarajevu 1992. ispred zgrade Vijećnice snimila dokumentarni program o Ramizu Delaliću, u kome je prikazan kao heroj.
Sudski postupak koji je pokrenut protiv Delalića 1992. godine nikada nije okončan, a MUP Federacije BiH nekoliko puta ga je hapsio i puštao na slobodu, da bi potera za njim ponovo bila nastavljena.
Delalić je pobegao u Tursku i tamo proveo dve godine, a nekoliko godina kasnije, uhapšen je u Sarajevu i postupak je ponovo pokrenut 2004., ali je odmah pušten da se brani sa slobode. Ramiz Delalić zvani Ćelo, rodom iz Priboja, ubijen je u Sarajevu 27. juna 2007. godine. Policija Federacije BiH je izjavila da je ubistvo deo obračuna kriminalaca u Sarajevu.
(BKTV)
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!