Broj prijava o neeksplodiranim ubojnim sredstvima iz tri rata koja su se u proteklom veku vodila na području Bosne i Hercegovine Federalnoj upravi civilne zaštite je sve veći.

Prijave najčešće upućuju građani, a neeksplodirana ubojna sredstva moguće je na naći skoro na svakom mestu, kazao je za Radiosarajevo.ba direktor Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak, navodeći primer platoa Skenderije na kom je u toku izvođenja radova na sanaciji platoa ispod starih ploča pronađen minobacački projektil.

U svakom kantonu dnevno bude jedna do dve prave, a građani prilikom pronalaska najčešće paničare, pa je zabeležen i veliki broj slučajeva da građani bombe i mine ostavljaju pored kontejnera ili u same kontejnere čime dovode u opasnost i druge građane. "I nakon toliko godina to je izuzetno opasno oružje", rekao je Solak navodeći kako nesavesni građani često izazovu probleme koji srećom i zahvaljujući brzoj reakciji FUCZ-a završe bez nesreća.

"Zabeleženi su i primeri namernog bacanja u kontejnere ili druga mjesta, a u Hadžićima smo zabeležili slučaj u kom je grupa muškaraca ušla u minsko polje u potrazi za starim gvožđem. Tamo su pronašli aviobombu sa 250 kilograma eksploziva koju su želeli prodati kao staro gvožđe, ali srećom jedan od njih je bio savestan i upozorio da zbog toga mogu stradati", ispričao je Solak.

"Tokom poslednjih deset godina na području FBiH uklonjeno je i uništeno više od 102.000 komada eksplozivnih sredstava svih vrsta i namena iz različitih istorijskih perioda. Najstarija uklonjena granata je model iz 1861. godine koja je već na početku Prvog svetskog rata bila zastarela i povučena iz naoružanja", objasnio je Solak svakodnevne poslove na kojima radi FUCZ.

(Radio Sarajevo)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV) NOVI BEOGRAD: Uviđaj nakon eksplozije kod Ju biznis centra