Istorijskim časom u Garavicama kod Bihaća, počelo je obeležavanje 76 godina od stradanja više od 12.000 ljudi tog kraja, uglavnom Srba, koje su u leto 1941. godine pobile ustaše.

Nakon istorijskog časa, u Spomen-području Garavice za stradale je služen parastos na srpskom, jevrejskom i romskom jeziku.

Parastosu prisustvuju predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, poslanik Vlado Gligorić u ime NSRS, ministri rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović i unutrašnjih poslova Dragan Lukač u ime Vlade Srpske, predstavnik srpskog člana Predsedništva BiH Marija Milić i lider PDP-a Branislav Borenović, kao i predstavnici Trećeg pešadijskog /Republika Srpska/ puka.

Prema programu obeležavanja "Pomena žrtvama ustaškog terora – Garavice 1941. godine", prisutnima će se obratiti zvaničnici, a zatim će biti prislužene sveće i položeno cveće. Pomen žrtvama ustaškog terora organizovalo je Zavičajno udruženje "Una".

U Garavicama kod Bihaća ustaše su početkom Drugog svetskog rata pobile više od 12.000 Srba, Јevreja i Roma bihaćkog kraja. Među ubijenima bio je veliki broj dece. Ubijeni stanovnici Bihaća i okoline bili su uglavnom Srbi i u manjem broju Јevreji, a pamti se da je na Garavicama u leto 1941. godine ubijeno više civila nego što je Bihać imao stanovnika.

Ovo stratište je zapostavljeno nakon Drugog svetskog rata, jer su činjenice o zločinu i pokolju nad nedužnim civilima u Bihaću, koji je sprovela NDH držane daleko od očiju javnosti.

Prema britanskim izvorima, u Garavicama je za tri meseca ubijeno 14.500 civila, pa je ovo drugo mesto po broju žrtava u BiH u Drugom svetskom ratu.


Kurir.rs/RTRS
Foto: RTRS

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

U Srbiji parastos, u Hrvatskoj slavlje! Rane od operacije Oluja i dalje bole