BEGUNCI SE SELE U SUSEDNE ZEMLJE: Hrvatska najpoželjnija destinacija za kriminalce iz BiH?
Hrvatska je najpoželjnija destinacija za optužene i osuđene kriminalce i ratne zločine iz BiH, piše sarajevski portal Klix.ba i dodaje, pozivajući se na zvanične podatke, da je od 1.563 pravosnažno osuđene osobe za krivična dela, 43 njih nedostupno BiH pravosuđu.
Da bi izbegli odgovornost oni se najčešće nalaze u susednim zemljama, a najviše ih je u Hrvatskoj.
To im, kako se navodi, omogućuje dvojno državljanstvo koje su iskoristili mnogi osuđenici iz BiH, koji su uprkos pravosnažnim presudama ili optužnicama barem privremeno izbegli odgovornost, sklonivši se u susednu Hrvatsku, gde većina slobodno živi bez straha od hapšenja.
Iz Suda BiH je potvrđeno da su od ukupno 1.563 pravosnažno osuđene osobe za razna krivična dela, 43 osobe nedostupne pravosuđu, iako su pravosnažno osuđene.
Begunci iz BiH najčešće se skrase u susednim zemljama, a Hrvatska je izuzetno poželjna destinacija za mnoge koji bi trebalo da odgovaraju pre pravosuđem BiH.
Iz BiH u Hrvatsku su bježali optuženi i osuđeni za ratne zločine, optuženi za ubistvo, zloupotrebu položaja, trgovinu drogom, korupciju i sl. Jedan od najpoznatijih begunaca koji se skrasio u Hrvatskoj je Ante Jelavić, bivši član Predsedništva Bosne i Hercegovine.
Ante Jelavića je Sud BiH 2005. godine nepravosnažno osudio na 10 godina zatvora u slučaju "Hercegovačka banka" za zlopotrebu finansijske pomoći iz RH namenjene Hrvatima u BiH i to prema optužnici koja ga tereti za podrivanje ustavnog poretka, vojne i odbrambene moći zemlje te zlopotrebu položaja i ovlasti.
U trenutku izricanja presude on nije bio u BiH. Potom je Apelaciono veće poništilo presudu i naređeno je novo suđenje koje do danas nije održano.
Za Jelavićem je raspisana poternica, a on već godinama živi u Zagrebu.
Optužnica je u međuvremenu revidirana, a poslednje ročište pred Sudom BiH održano 2014. godine kada je konstatovano da je optuženi u bekstvu.
Bosna i Hercegovina raspisala je međunarodnu poternicu i za osuđenim ratnim zločincem Dominikom Ilijaševićem Comom koji trenutno živi u Hrvatskoj.
Ilijašević je 2007. godine pravosnažno osuđen na 15 godina zatvora nakon što je proglašen krivim za učešće u ratnim zločinima počinjenim nad Bošnjacima u Varešu i Kiseljaku.
On je pod još nerazjašnjenim okolnostima pobegao iz BiH verovatno 25. septembra 2013. godine u vreme dok je bio na odmoru koji mu je uprava zatvora u Mostaru odobrila zbog dobrog vladanja.
Pravosudnim organima BiH nedostupan je i Zlatan Mijo Jelić, bivši general HVO-a protiv kojeg je pre nešto više od dve godine podignuta optužnica u Tužilaštvu BiH, a tereti ga da je od maja 1993. do marta 1994. znao i odobrio počinjenje zločina tokom sukoba Armije RBiH i HVO-a i ništa nije poduzeo da ih spreči ili kazni počinitelja.
Sud BiH je optužnicu protiv Zlatana Mije Jelića potvrdio početkom januara prošle godine, ali suđenje do danas nije počelo, budući da je odbegli general HVO-a ranije pobegao u Hrvatsku.
Navodi se da se hrvatska vlada, odnosno Ministarstvo pravosuđa Hrvatske oglušilo na zahteve Bosne i Hercegovine za izručenje osumnjičene sudije u akciji "Pravda" Lejle Fazlagić bosanskohercegovačkim pravosudnim institucijama.
Fazlagić je pobegla iz Bosne i Hercegovine 2016. godine i od tada se nalazi u Rijeci. Osumnjičena je da je glavna karika u prevarama u vezi s nezakonitim knjiženjem nekretnina davno umrlih osoba te da je sarađivala s Alijom Delimustafićem koji je označen kao vođa kriminalne grupe.
U ovom predmetu u bekstvu se još nalazi Juso Škrijelj za kojim je raspisana međunarodna poternica.
U Hrvatskoj je utočište pronašao i Vedran Puljić osumnjičeni za ubistvo navijača FK Sarajevo Olivera Knezovića. On se nalazi u Splitu gde je nedavno oslobođen optužbi za ubistvo Knezovića.
U Hrvatskoj se krije i advokat Faruk Balijagić za kojim je Tužilaštvo Kantona Sarajevo raspisalo poternicu. Balijagić je 4. aprila 2016. godine pobegao u Hrvatsku, a na teret mu se stavlja više krivičnih dela, među kojima je i podstrekivanje na ubistvo.
Pretpostavlja se i da je Tadija Šunjić, koji je pred Kantonalnim sudom u Mostaru optužen za ratni zločin nad Bošnjacima, najverovatnije pobegao u Hrvatsku, kao i mnogi drugi, navodi portal Klix.
Kurir.rs/ Sputnjik Srbija
Foto: Profimedia
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana