BIH MEDIJI TVRDE: Četnici su jedna od najvećih pretnji za bezbednost u toj državi
Prema podacima iz Informacije o stanju bezbednosti u BiH u 2016. u toj državi, pored verskog, primetan je i nacionalni ekstremizam u vidu četnikih pokreta.
Kako prenosi bosanskohercegovački portal Klix.ba, nosioci etničko-nacionalnog ekstremizma, sa povremnim nasilnim manifestacijama, su "ravnogorski pokreti, sledbenici ideologije četničkog pokreta iz Drugog svetskog rata".
Inače, ova Informacija Ministarstva bezbednosti naći će se pred državnim parlamentarcima 25. oktobra, navodi taj portal.
Pozivajući se na podatke iz Informacije Ministarstva sigurnosti BiH, Klix.ba navodi da je reč o "ideološki istovetno koncipiranim organizacijama koje su, tvrdi se takođe, sebi za cilj postavile ujedinjenje svih ravnogorskih pokreta, između ostalog, i radi opstrukcija evroatlantskih integracija BiH.
Navodi se i da ravnogorski pokreti imaju negativan uticaj na bezbednosno okruženje u BiH jer su "pojedini njihovi lideri prilikom javnih govora pozivali na nacionalnu i versku netrpeljivost, negiranje BiH, te iznosili naglašeno radikalne stavove".
Poseban bezbednosni izazov za BiH je, navodi se dalje, i povratak državljana te zemlje koji su se na ratištima u Ukrajini i delu Sirije, pod kontrolom snaga Bašara al Asada, borili kao dobrovoljci i plaćenici.
U Informaciji stoji da je broj odlazaka državljana BiH na ratišta u Siriji i Iraku smanjen krajem 2015. godine, da bi u 2016. godini, kako se tvrdi, bio evidentiran samo jedan odlazak državljanke BiH koja je u Siriju otišla radi sklapanja braka sa dobrovoljcem poreklom iz Srbije.
"U BiH se nalaze osobe koje podržavaju takve odlaske, mada ne preduzimaju konkretne aktivnosti da bi se pridružili bh. dobrovoljcima, što u velikoj meri otkriva važnost fenomena radikalizacije i posledica koje mogu iz toga da proizađu. Pored sigurnosnih elemenata koji proističu iz odlaska dobrovoljaca državljana BiH u Siriju i Irak, poseban izazov za BiH predstavlja i povratak navedenih osoba u našu zemlju, te aktivnosti koje sprovode nakon povratka".
Bezbednosne službe BiH, navodi se dalje u Informaciji, ne raspolažu informacijama da povratnici sa sirijsko-iračkog ratišta planiraju izvršenje nezakonitih aktivnosti, ali su oni i dalje značajan sigurnosni izazov za državu.
"S obzirom na to da je većina dobrovoljaca na području Sirije i Iraka bila izložena dodatnoj radikalizaciji te da su stekli vojne veštine u direktnom učešću u borbenim aktivnostima u Siriji i Iraku, nakon čega su se vratili u BiH, ne može se sa sigurnošću isključiti njihovo eventualno nezakonito delovanje. Naime, manji broj povratnika sa sirijskog ratišta su vrlo agresivni sledbenici i promoteri ideologije ID, što može predstavljati ozbiljniju sigurnosnu pretnju u narednom periodu", piše u Informaciji.
Ističe se da je delovanje radikalnih selafijskih grupacija nastavljeno i nakon objavljivanja Uputstva Islamske zajednice u BiH da zatvori nelegalne džemate, odnosno paradžemate.
Ministarstvo podseća da je celokupan proces tokom 2016. godine izazvao negativne reakcije među pojedinim liderima i sledbenicima radikalnog selafizma na području BiH.
"Pojedini selafijski paradžemati koji deluju u BiH izdiferencirani su kao žarišta ekstremizma i radikalizma. Istupi čelnika ovih paradžemata tokom 2016. godine, kao i podrška stavovima njihovih članova, povremeno su ozbiljno uticali na mogućnost njihovog radikalnijeg ponašanja pa i izvodjenja nasilnih akata", navodi, između ostalog, Ministarstvo sigurnosti BiH, preneo je portal Klix.
Kurir.rs/ Tanjug
Foto: Printscreen/ Youtube
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)