Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je BiH nemoguća država, ali da opstaje zbog velike intervencije međunarodne zajednice.

Dodik je rekao da ta intervencija gubi na snazi i da nije ista kao pre pet ili deset godina.

Srbi su, kaže, prihvatili Dejton i nametnuta rešenja, ali nikad nisu želeli da budu u toj državi.

Govoreći o referendumu o nezavisnosti RS i tome šta bi se desilo ako bi inicijativa za nezavisnost dobila većinsku podršku, Dodik je rekao da Srpska ima sve elemente da funkcioniše kao država: "Ima teritoriju, narod koji to hoće, izvršnu vlast, dobre regionalne odnose".

"Najbolje i za Bošnjake je da se raziđemo. Monstrum od BiH ne može da funkcioniše", smatra Dodik.

To je, smatra, moguće sprovesti bez ratnih sukoba.

"Gubimo vreme zajedno, RS ništa nije imala od BiH, nijedna odluka za nas nje bila korisna osim ukidanja viza, a to bi nas zadesilo i da smo i u drugoj državnoj organizaciji. Nijedna odluka nam nije koristila, zapostavljeni smo, neželjeni od međunarodnog faktora", rekao je Dodik.

25646854.jpg
Foto: Zorana Jevtić, Profimedia

Dodik je rekao i da se svi boje referenduma. Nekada, kaže, reč referendum nije smela ni da se spomene. I svi se, dodaje, pitaju - a šta posle.

"Šta je logičnije od narodnog interesa. Zašto se naroguše i žasto se boje referenduma. Dan posle će biti nezavisna RS, ako je referendum o statusu.

Dan posle nastavljamo da živimo u nekoj novoj organizaciji", kazao je Dodik.

Predsednik RS je ponovio i da bi otcepio Srpsku kad bi to bilo moguće da "ne padne nijedna glava".

Uveren je, kaže, da će RS kao nezavisna država "nama upasti u ruke, a na nama je samo da obezbedimo da ona funkcioniše".

Upitan da pojasni šta znači "pasti u ruke", Dodik kaže da će doći vreme za prekrajanje granica bez ratnih sukoba.

A na pitanje kako bi na to reagovala Srbija koja poštuje teritorijalni integritet BiH, Dodik objašnjava da Beograd postuje Dejtonski sporazum, koji podrazumeva Ustav BiH, ali je on bitno narušen.

"Srbija će uvek reći da će poštovati svaku odluku koja bude doneta u okviru BiH", kazao je Dodik.

Govoreći o odnosima u BiH, Dodik je rekao da Hrvati treba da imaju entitet jer su im mnoga prava ugrožena, te da je o tome već razgovarao sa hrvatskim članom Predsedništva BiH, aktuelnim predsedavajućim, Draganom Čovićem.

Kurir.rs/ Tanjug

Foto: Zorana Jevtić