Nakon što je nekadašnja livanjska Fabrika vunenih tkanina i prediva "Livtex“ ili kako su je još zvali "Preslica“ namerno obezvređena, isečena i rasprodata kao sekundarna sirovina i nakon što je lani za mizernih 51.510 evra prodat njen atraktivni poslovni prostor u Beogradu, preostao je još samo plac sa uništenom pumpnom stanicom na izvoru Žabljaka.

Međutim, tu je i opasnost od ekološke katastrofe jer se na tom mestu nalaze i burad s hemikalijama.

Inače, reč je o prelepoj i atraktivnoj lokaciji u srcu Livna, na jednom od dva gradska izvorišta za snabdevanje stanovništva pitkom vodom.

Ostaci pumpne stanice koja je dugi niz godina vodom snabdevala "Livtex“, ali i druge korisnike (Preslički vodovod), zarasli su u korov.

Sve što je bilo od metala pokradeno je, a odneseni su i podzemni kablovi.

U ruševini ove stanice na početku vodotoka Žabljaka još su razbacane alatne knjige, dnevnici vođenja pumpi i tretiranja vode hlorom i drugim prečišćivačima.

Pa čak i poneka porodična fotografija nekadašnjih radnika na održavanju pumpne stanice, nekoliko ispisanih radnih sveski, ali i upozorenje da su hemikalije koje se nalaze u prostoriji otrovne i opasne po život u slučaju neopreznog rukovanja.

Na upozorenju, otkucanom na pisaćoj mašini sedamdesetih godina prošloga veka i overenom pečatom Tvornice vunenih tkanina „Hasan Brkić“, stoji i uputstvo za pomoć i samopomoć u slučaju simptoma trovanja hlorom i drugim hemikalijama koje godinama stoje nezaštićene i slevaju se u prekrasni vodotok.

Neka burad su i razbijena i vidi se da je deo praškastog belog sadržaja odnošen, ali se ne zna u koje svrhe. Na buradima kineskog proizvođača i uvoznika iz BiH stoji da su materije u njemu i zapaljive.

Nekada je sav kompleks bio ograđen i čuvali su ga radnici „Livtexa”, ali je već godinama ograda razvaljena i pristup otrovnim materijama imaju i deca, životinje te brojne divlje i domaće patke i guske koje se gnezde u obližnjem šipražju.

Boravak od nekoliko minuta uz napuštenu burad s hemikalijama izaziva podražaj na kašalj i suze u očima, što je ekipa Avaza i sama osetila prilikom posete ovom mestu.

"Nakon što je stečajni upravnik Osman Džaferović od prodaje prostora u Beogradu isplatio sebi 44.280 KM te oko 8.000 KM stražarima i jedan ugovor o delu, ostalo je 2.580 maraka za pokriće troškova u cilju okončanja prenosa vlasništva nad zemljištem i ovom "Livtexovom” pumpnom stanicom na izvoru Žabljaka kako bi se i to prodalo. Dotle je stanica u dosta lošem stanju s nezaštićenom buradi punom hlora na izvoru reke koju građani piju - upozorava čelnik Sindikata "Livtexa“ u stečaju Mirko Penjak.

Kurir.rs/Avaz.ba

Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR VESTI UŽIVO: Ko će odgovarati što Naser Orić nesmetano lovi po Srbiji?