Svake godine sve više osoba u BIh dolazi do imovine sklapajući ugovore o doživotnom izdržavanju.

Od oglasa u kojima se traže osobe za negu usamljenih starih lica, mnogi dođu do kuće ili stana. Iako zakonski naslednici često pokreću tužbe zbog ovih ugovora, na sudu ih je skoro nemoguće oboriti.


Izdržavanje, prema sklopljenom ugovoru, najčešće podrazumeva obezbeđivanje starijim osobama hrane, lekova, obuća i odeća, čišćenje i održavanje domaćinstva kao i pružanje medicinske pomoći i druge nege.

Neretko izdržavanje podrazumeva da osobe koje sklope ugovor moraju i da žive zajedno sa primaocima izdržavanja, sve do smrti.

profimedia01028199191-starica.jpg
Foto: Profimedia

Notari iz oba entiteta otkrili da na njihova vrata sve češće kucaju stranke koje žele da sklope ovakvu vrstu ugovora. Ponekad su to osobe koje nisu u krvnom srodstvu, nekad starci potpisuju ugovore sa sestrićima, dok ima i slučajeva u kojima roditelji žele ostaviti imovinu samo jednom detetu.

Predsednica Notarske komore RS-a Slada Ivelić govori nam kako se na sklapanje ugovora najviše odlučuju stari ljudi bez dece ili oni kojima niko iz porodice ne pruža pomoć.

"Ukoliko roditelji imaju više dece, pretpostavljam da nalaze interes da ostave imovinu onom detetu koje se najviše žrtvuje za njih. Prema ovom ugovoru, ostali zakonski naslednici ne mogu tražiti nikakav svoj deo nakon smrti roditelja. Zato, verovatno se roditelji odlučuju na sklapanje ugovora s onim detetom koje im pruža najviše nege, pažnje i brige", smatra Ivelić.

Prošle godine u Federaciji BiH sklopljeno je 1.911 ugovora o doživotnom izdržavanju, u Brčko distriktu 78, dok Notarska komora RS-a nema tačne podatke o broju obrađenih i zaključenih ugovora.

Kurir.rs / Klix.ba

Foto: Profimedia