Oružane snage BiH (OSBiH) suočene su sa osipanjem rukovodećeg vojnog kadra jer oficiri masovno napuštaju službu na osnovu zahteva za prevremeno penzionisanje po izuzetnim uslovima.

Na taj način ostvaruju maksimalnu penziju od 2.182 KM, otkriva "Dnevni avaz“. U poslednje dve godine penzionisalo se već oko 100 oficira, a pre nekoliko dana zahtev Ministarstvu odbrane BiH (MO) podnelo je njih još 20, o čemu će odluku uskoro morati doneti članovi Predsedništva BiH.

Riječ je o brigadirima prosečne starosti od 40 do 45 godina, od kojih je većina vojnu misiju služila u inostranstvu, a penzionišu se po osnovu Zakona o OSBiH, prema kojem oficiri sa 20 radnog staža, bez obzira na godine starosti, mogu biti poslani u penziju. Međutim, ovakva praksa, kako piše Avaz.ba, u poslednje vreme uzela je maha, jer je ranije bila izuzetak.

Zbog toga su ozbiljno zabrinuti i rukovodeći ljudi u MOBiH i OSBiH jer oficiri po osnovu penzionisanja imaju veće penzije od plata i do 400 KM , a služba ostaje bez rukovodećih kadrova.

Čelnim ljudima MO su svezane ruke, a mnogi su mišljenja da će, ako se nastavi povećavati broj oficira koji idu u penziju, ugroziti normalno funkcioniranje Federalnog zavoda PIO/MIO.

"Ovo je sada uzelo maha. Ranije smo imali nekoliko zahteva, ali iz godine u godinu sve ih je više i više. Svakodnevno pristižu na adresu MO i ne znamo kako to zaustaviti. Ovo će se odraziti, svakako, na rukovodeći vojni kadar u OSBiH - kaže izvor Avaza iz Ministarstva odbrane, dobro upoznat s ovom tematikom.

Kada su u pitanje otpušteni vojnici OSBiH, koji su mimo volje napustili službu sa 35 godina starosti, njihova penzija je oko 350 KM. Međutim, i za ovih 350 KM izborili su se nakon što su pune dve godine tražili od državne i federalne vlasti da ih ne ostavi na ulici, bez primanja, jer su im nakon što su otpušteni bile i obećane penzije. Ali, dobili su ih tek nakon masovnih protesta ispred Parlamenta BiH.

Kurir.rs/Avaz.ba

Foto: Profimedia