Trojica članova Predsedništva BiH putuju danas u Brisel gde će se sastati sa predsednikom EPP Džozefom Dolom i razgovarati o izmenama Izbornog zakona, a srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić kaže da će to biti susret u funkciji stranaka i da nije veliki optimista.

"To je sastanak u funkciji stranaka. Dvojica mojih kolega su predsednici stranaka, HDZ i SAD, a ja sam počasni predsednik PDP i mi smo članovi Evropske narodne partije. Kada je gospodin Dol poslednji put boravio u BiH video je dubinu problema kada je u pitanju izborni zakon", kazao je Ivanić.

Napomenuo je da je tada dogovoren i susret koji sledi u Briselu, na kojem bi se došlo do nekog kompromisnog rešenja o promeni izbornog zakona.

"Sadržaj našeg razgovora je Izborni zakon a to pre svega znači izbor Doma naroda u Federaciji BiH i izbor hrvatskog člana Predsedništva. To su dve dominantne teme. U tom razgovoru sam ja opušteniji jer neće biti tema koje se dotiču Republike Srpske. Ja ću pokušati da pomognem kao neko ko je neutralan iako nisam veliki optimista", kazao je Ivanić

.

Prema njegovim rečima, rešenje ovog problema mogu samo naći SDA i HDZ jer to su dve partije koje su bile dominantno podržane od pripadnika bošnjačkog i hrvatskog naroda.

0206-dragan-kadic.jpg
Foto: Dragan Kadić

"Rešenje je verovatno između ta dva ekstrema. Sa jedne strane imate taj ekstrem koji kaže da članoovi Doma naroda treba da budu birani samo iz kantona gde postoji hrvatska većina. Sa jedne strane HDZ želi da bude pitan jer bez Doma naroda se onda ništa ne bi moglo uraditi na nivou Federacije. Sa druge strane SDA želi da ima jedan broj članova Doma naroda iz hrvatskog naroda koji omogućavaju prohodnost", naveo je.

Ivanić kaže da se boji da su to dve pozicije koje su jako udaljene i da je teško naći neku sredinu.

"Gospodin Daul pokušava da pruži neku vrstu usluge da bude medijator da pokuša da se dođe do rešenja. Ja sam pesimističan jer mislim da su razlike toliko udaljene da je u ovom trenutku vrlo teško naći šta je kompromisno rešenje", rekao je Ivanić podsetivši da razgovori o tome traju tri godine a da on ne vidi da će se u ovih još dva tri meseca koliko je još ostalo do proglašavanja izbora nešo krupno desiti.

Isti učesnici, kazao je, tri godine nisu mogli doći do rešenja šta možemo očekivati u ova tri meseca ili sutra u Briselu jer sam po sebi nije neko ko ima čarobni štapić kojim će to rešiti.

Kurir.rs/Tanjug

Foto: Dragan Kadić,AP