HRAST U BOSNI VEKOVIMA PRKOSI VREMENU I LJUDIMA: Niko ne zna koliko je ovo drvo tačno staro!
U privatnoj šumi porodice Kanlić u selu Kostenik u opštini Novo Goražde među mladim stablima još uvek uspravan, iako pritisnut godinama, stoji stari hrast cer.
Zanimljivo je da je obim stabla ovog izuzetno visokog drveta načetih grana oko šest metara, a cer se, pod teretom velikih grana, polako počeo saginjati prema zemlji.
"Znaju Kopačani za njega, samo što niko nije ni razmišljao da ga promoviše. To je privatna šuma, tako da je verovatno ostao sačuvan i zahvaljujući tome. Kad pitate starije stanovnike Kopača, oni će vam reći da otkad znaju za sebe znaju i za ovaj cer. I tako iz generacije u generaciju. Niko sa sigurnošću ne može tvrditi koliko ima godina ali sigurno ima preko 200. Interesantno je što je cer osetljivo drvo, a tolike godine prkosi", kaže meštanin Mehmed Bajrović.
Neobično je i to što je stari cer "preživeo" desetine pa i stotine godina, prkoseći vremenskim prilikama, ali i ljudima.
Cer je inače do 40 metara visoko drvo brežuljkastih i brdskih šuma. Za razliku od drugih vrsta hrasta, cer pretežno raste u brdskim područjima jer "ne voli" poplave.
Od drugih vrsta hrasta razlikuje se po listovima koji su izduženiji te po žiru.
Kurir.rs/ Klix.ba
Foto: Profimedia/ Ilustracija
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"