Problem s naplatom računa za vodu u kolektivnim stambenim objektima u Tuzli nije od juče, ali je novina u toj višegodišnjoj neuređenoj oblasti da su građani izloženi sve češćim pretnjama zaplenom dela penzije ili imovine zbog duga prema JKP “Vodovod i kanalizacija”.

Isak Šadić, stanovnik naselja Sjenjak, ističe kako se ovom problematikom bavi godinama i da je oko 100.000 stanovnika koji žive u 24.000 stanova sagrađenim do 1991. godine diskriminisano po osnovu Zakona o zaštiti potrošača.

"Meni računi za vodu dolaze od 45 do 59 KM i to za dve osobe. Međutim, plaćam šest kubika za dve osobe, jer ne želim da platim ono što nisam potrošio. Poznajem i komšije čiji su mesečni računi oko 100 KM", navodi Šadić.

Svojevremeno je Opštinsko veće Tuzla odlukom 2011. godine omogućilo postavljanje individualnih vodomera, ali pod uslovom da budu postavljeni u prostor hodnika (stepeništa).

profimedia0361410663.jpg
Profimedia 

"To proizvodi ogromne troškove za razbijanje zidova, kako nosivih tako i armiranih, što je u suprotnosti s propisima u građevinarstvu. Ni u kom slučaju ne mogu se razbijati konstrukcije u montažnim zgradama, jer to može proizvesti pogubne posledice po sam objekat" upozorava Šadić, koji je ceo životni vek proveo u građevinarstvu.

Međutim, njega, ali i brojne komšije, brine što im već godinama dolaze enormno visoki računi za vodu i zbog toga opravdano sumnjaju da je posredi organizovana pljačka građana.


"Uprkos nepoštovanju Zakona o zaštiti potrošača od JKP “Vodovod i kanalizacija”, na naše adrese stižu tužbe i sudski izvršioci. Mi smo diskriminisani po članu 38. ovog zakona u kojem stoji da će nadležni sudovi svojim aktom narediti prestanak bilo kakvog čina ili prakse koji su u suprotnosti s odredbama zakona i koji štete zajedničkim interesima potrošača. Ja, ali i moje komšije, ne bežimo od plaćanja računa, ali za količinu vode koju smo potrošili", zaključuje Isak Šadić, koji konstatuje da su penzije i plate u BiH toliko obezvređene i da uskoro neće biti dovoljne za pokrivanje troškova komunalnih usluga.


Šadić ističe da je upoznat na koji su način rešeni problemi u Brčkom i Sarajevu.

"U Distriktu Brčko 2013. godine je urađena racionalizacija komunalnih preduzeća i ugrađeni su vodomeri u stanove etažnih vlasnika na glavnim ventilima kupatila i kuhinje bez ikakvog pomeranja i razbijanja zidova i slično i to bez ikakvih troškova za vlasnike stanova. U Sarajevu je vlasnicima omogućeno da na takav način o svom trošku ugrade vodomere. Samo u Tuzli traže štemanje zidova i izvođenje vodomera u hodnik. Za takve radove i materijal, a potom i saniranje štete, potrebno je nekoliko hiljada KM", ističe on.

Kurir.rs/Avaz.ba
Foto: Avaz.ba