U EUFOR-u je i definitivno potvrđen dolazak 40 britanskih vojnika u BiH, koji su predstavljeni kao manja izviđačka jedinica, ali je britanski list Tajms ranije preneo izjavu britanskog sekretara za odbranu Gavina Vilijamsona da se vojnici šalju radi sprečavanja navodnog mešanja Rusije u oktobarske izbore.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik nema dilemu da je reč o vojnim obaveštajcima, čiji je dolazak prikriven navodnim potrebama EUFOR-a.

"Radi se o tome da u BiH dolaze ljudi tog kalibra, obaveštajci zakamuflirani u vojnike koji će raditi na prisluškivanju, praćenju, na stvaranju informacija i servisiranju medija, znajući kako rade vojne službe", kaže on.

Dodik kaže da pojedinci iz Srpske neopravdano minimiziraju dolazak britanskih vojnika. Komentarišući izjavu srpskog člana Predsedništva Mladena Ivanića datu federalnim medijima, da vlast u Srpskoj nepotrebno diže galamu i da je SNSD slabiji nego što je mislio ukoliko se prepao 40 vojnika, Dodik je rekao da strani obaveštajci nisu potrebni Republici Srpskoj, i zapitao se da li je Predsedništvo BiH bilo upoznato sa zahtevom komande EUFOR-a za pojačanjem.

"Radi se o pripadnicima obaveštajne službe strane zemlje. Neki, kao što je Ivanić, pitaju zašto se bojimo toga. Pa, eto ni mi se ne bojimo, ali kako je moguće da neko ko je član Predsedništva kaže da je to u redu, jer to nije u redu. Očigledno je to deo ukupne atmosfere s ciljem da Ivanić i ostali prođu na izborima na zajedničkom nivou", naglasio je Dodik.

Ruski ambasador Petar Ivancov smatra da upućivanje pojačanja EUFOR-u šalje pogrešnu poruku, jer se stiče utisak da je situacija u BiH napeta, a tezu o tzv. malignom, ruskom uticaju ostavio je na savest britanskom državnom sekretaru.

Iz EUFOR-a nema odgovora kada tačno dolaze, koliko ostaju i kakvi su im zadaci. Kakvi god bili, pitanje je kako će 40 britanskih izviđača doprineti slobodnim i poštenim izborima u BiH.

Kurir.rs/RTRS

Foto: Profimedia