U privremenom izbegličkom kampu smeštenom na periferiji Velike Kladuše trenutno boravi oko 400 migranata iz Sirije, Avganistana, Pakistana, Irana, Iraka, Alžira, Maroka... Neki od njih tu su mesecima i čekaju pogodan trenutak da pređu granicu ka Zapadu.

Na samom ulazu u kamp, migranti su pitali jednu lokalnu reportersku ekipu da li su doktori. Pomoć je potrebna bebama, a muškarci su skidali obuću i pokazivali rane na nogama i žalili se na bolove, neki su imali alergije, osipe...

Šatorski kamp, improvizovan na livadi, na samoj granici između BiH i Hrvatske, postoji već dva i po meseca, otkako je Opština Velika Kladuša sve brojnije grupe migranata izmestila iz centra na ovu lokaciju. Bez adekvatnih sanitarnih čvorova, sa samo dve tuš i dve ve-ce kabine, od kojih je samo jedna u funkciji, jednim agregatom i reflektorima.

Tu je bio i red za ručak. Hranu, šatore, garderobu, obuću, lekove svakodnevno im donose građani i domaći i strani humanitarci.

avaz2.jpg
Avaz.ba 

"Nijedna državna institucija nije preuzela brigu", kaže Zehida Bihorac, jedna od glavnih inicijatora pružanja pomoći migrantima.

Ona je, inače, direktorka Prve osnovne škole Velika Kladuša, koja je s kolegama u školi pokrenula akciju za migrante „Jedan učenik - jedna konzerva“. Odziv građana je bio veliki te je, osim više od 2.000 konzervi, sakupljeno i mnogo odeće, obuće, higijenskih sredstava.

"Od tada počinje svakodnevno obilaženje kampa i po nekoliko puta na dan, kuvanje ručka, donošenje džakova sa odećom, obućom...", kaže.


Domaćim aktivistima pomogli su studenti volonteri iz Nemačke, koji su tu boravili sedam dana, da postave šatore u kampu. Dovedeni su i lekari bez granica, uključio se i nevladin sektor, ali najviše građani.

"Migranti koji su videli da je hrvatska granica čak na nekim mestima pojačana vojskom, sve više su postajali deprimirani. Osetimo da upadaju u beznađe. Ovde ima porodica sa šestoro i više dece, toliko sati pešače i vrate ih... Često se vrate pretučeni, oduzetog novca, pokidanih pasoša, razbijenih telefona. Obeshrabruje nas to što izgleda da ovome nema kraja", dodaje.


U redu onih koji čekaju medicinsku pomoć je 11-godišnja Zahra iz Iraka, koja u naručju drži bebu. To joj je sestra. U kampu je oko 40 male dece. Tu je i Edvin Hodžić, volonter koji ovde dolazi svaki dan i deli obroke i pokušava da razveseli dečicu.

avaz1.jpg
Avaz.ba 

"Ljudi imaju predrasude prema njima i žao mi je zbog toga. Zaboravljaju da smo i mi nekad bili poput njih", kaže Hodžić.

Pakistanci koji su boravili u jednom šatoru pozvali su novinare na ručak i tako pokazali koliko su spremni da podele s drugima čak i ono malo što imaju.

"Ovde sam s četvoro dece i mužem. Stigli smo preko Turske, Grčke, Albanije, Crne Gore i sad čekamo da idemo dalje. Dva meseca smo tu, strpljivi smo, ali sve manje je nade da ćemo otići dalje, a želimo u Nemačku", kaže Sirijka Hoda.

Mohsin je iz Maroka, ima 16 godina i ovde je sam. Kako je kazao, krenuo je u Francusku, jer mu je tamo porodica. Kao i ostali, i on je imao neugodna iskustva na hrvatskoj granici, žaleći se da su ga pretukli i oduzeli mu novac.


"Porodicu nemam, niti sam imao posao u svojoj zemlji. Jedino koga sam imao je jedan rođak s kojim sam krenuo preko Irana i Grčke, u kojoj smo dve godine bili u kampu, a potom smo došli u Albaniju. U Sarajevu smo bili mesec, u Bihaću dva. Pre mesec dana smo krenuli preko granice, ali moj rođak se utopio u reci na slovenačkoj granici. Sada sam potpuno sam i jedino me održava nada da ću stići do Italije, gde imam prijatelja", ispričao je Salman iz Pakistana.


Kako je najavljeno, migranti iz Doma penzionera u utorak će biti izmešteni na lokalitet Đačkog doma. Žene s decom biće izmešteni u hotel „Sedra”. Grad Bihać i dalje traži uključivanje državnih institucija u rešavanje problema s migrantima.

Ružna strana priče jeste da među migrantima ima i neodgovornih i opasnih pojedinaca. Mnogi su ovih dana u pokušaju da pređu u Hrvatsku okupirali naselje Izačić u blizini istoimenog graničnog prelaza. U noći s petka na subotu neki od migranata su naselju uhvaćeni u krađi dva automobila, a zabeleženi su i pokušaji provale u garaže i stambeni objekat.

Meštani su zbog straha za bezbednost za sutra najavili održavanje zbora građana kako bi pokušali da sagledaju situaciju i predlože rešenja.

Kurir.rs/Avaz.ba
Foto: Avaz.ba