Iako su postojala obećanja Međunarodne organizacije za migracije o finansiranju troškova za smeštaj i ishranu 60 pripadnika MUP-a Republike Srpske koji su na ispomoći pripadnicima Granične policije BiH, sredstva još nisu obezbijeđena, pa je neophodno da IOM odmah proveri mogućnost za finansiranje ovih policajaca s Evropskom agencijom za upravljanje spoljnim granicama, navedeno je u informaciji Ministarstva bezbednosti BiH.

"Granična policija je razgovarala sa predstavnicima MUP-a Srpske o angažmanu dodatnih 30 policajaca na lokacijama Zvornik i Јanja da bi se zaštitila granica od nezakonitog ulaska migranata na teritoriju BiH, s obzirom na to da je trenutno na tom području značajan broj pokušaja ilegalnog prelaska granice. Pokrenute su aktivnosti na angažovanju dodatnih 15 policajaca MUP Srpske", piše u informaciji.

Angažman će zavisiti od mogućnosti obezbeđenja dodatnih sredstava posredstvom IOM-a za smeštaj i ishranu tih 15, kao i 60 policajaca MUP Republike Srpske koji su već angažovani, istaknuto je u informaciji Ministarstva bezbednosti BiH o stanju u oblasti migracija, koja će biti razmatrana na današnjoj sednici Saveta ministara BiH.

120301-reuter.jpg
Foto: Reuters

Dragan Mektić

U tekstu piše i da je, na osnovu sporazuma Granične policije i MUP-a Srpske, tih 60 policajaca MUP-a Republike Srpske angažovano na lokacijama Trebinje, Foča i Zvornik. Angažovano je i 15 pripadnika policije Brčko distrikta, piše u informaciji koju je potpisao ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić.

U informaciji je istaknuto da su predstavnici Ministarstva za ljudska prava i izbeglice BiH informisali da je Crveni krst pri kraju raspoloživih sredstava za potrebe migranata i da će 15. jula ostati bez sredstava. Stav Koordinacionog tijela za pitanja migracija - Operativnog štaba, jeste da bi finansiranje ishrane migranata trebalo da obezbedi UNHCR.

ap-migranti01.jpg
Foto: AP

"Na povećani ulazak migranata u BiH uticalo je uvođenje bezviznog režima između Srbije i Irana, koji se zloupotrebljava. Potrebno je s predstavnicima Srbije razgovarati o sprovođenju Sporazuma o readmisiji između BiH i Srbije, s posebnim akcentom na povratak državljana Irana u Srbiju u skladu s tim sporazumom u cilju rešavanja tog problema", naveo je Mektić u informaciji.

U informaciji Ministarstva bezbednosti pripremljenoj za današnju sednicu Saveta ministara navedeno da je na teritoriji BiH od 1. januara do 5. jula 2018. godine Službi za poslove sa strancima prijavljeno 8.081 nezakonitih migranata i da je nameru za podnošenje zahteva za azil u tom periodu izrazilo 7.424 osoba, dok je njih 686 podnelo zahtev za azil. U informaciji je istaknuto da u te brojke ne ulaze podaci Službe za poslove sa strancima koji su, kako je navedeno, nedostupni.

Kurir.rs/RTRS

Foto: Profimedia/Ilustracija