OPTUŽILI GA ZA TERORIZAM, PA ZABORAVILI NA NJEGA: Ispalio zolju usred Banjaluke, nijedno ročište još nije održano!
Iako je skoro sedam meseci prošlo od podizanja optužnice protiv Aleksandra Radića (43) iz Čelinca zbog sumnje da je ispalio projektil iz ručnog raketnog bacača na zgradu koncerna "Agram“ u Banjaluci, još uvek nije zakazano ročište. Ovaj napad se desio 30. marta 2018, ali još uvek u Osnovnom sudu nema pomaka.
Da je tako potvrdio je i Radićev advokat Mileta Bošković.
"Zadnje što se desilo u ovom slučaju jeste to da je odbačena kvalifikacija Republičkog tužilaštva, koja je Radića teretila za terorizam, te je Osnovni sud u Banjaluci protiv njega potvrdio optužnicu za izazivanje opšte opasnosti", pojasnio je Bošković.
Podsetimo, ovaj napad uznemirio je Banjaluku, ali i celu Republiku Srpsku, jer se sve desilo u naseljenom delu. Nakon što je ispaljena raketa na pomenutu zgradu, napadač je odbacio zolju, koju je policija pronašla. Daljom istragom na ovom slučaju, policija je pronašla tri DNK traga na njoj za koja su utvrđena da pripadaju Radiću. On je zatim uhapšen počektom oktobra prošle godine. Republičko tužilaštvo ga je sumnjičilo da je počinio terorizam i zbog toga mu je određen pritvor.
Nakon njegovog hapšenja MUP Republike Srpske održao je i vanrednu konferenciju za novinare, na kojoj je saopšteno, između ostalog, da je riječ o terorističkom napadu sa političkom pozadinom, jer je Radić bio član SDS u Čelincu.
Tokom saslušanja u policiji i Tužilaštvu, Radić je negirao da je ispalio zolju, ali je priznao da zna da rukuje njom, jer ju je koristio tokom prethodnog rata od 1992. do 1995. godine, kao i da duže od 20 godina nije koristio ovo oružje.
Međutim, Republičko tužilaštvo pravi šamar je dobilo mesec dana nakon hapšenja Radića, jer je Okružni sud u Banjaluci odbio da mu produži pritvor i utvrdio da se u ovom slučaju ne radi o terorizmu.
"Razmatrajući zahtev tužilaštva za produženje pritvora, veće je utvrdilo da se iz dokaza koji su prikupljeni ne može zaključiti da je on počinio terorizam", naveo je tada Okružni sud u obrazloženju svoje odluke.
Dalje se navodi da se iz svih prikupljenih dokaza samo može zaključiti da je Radić počinio izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljenu proizvodnju i promet oružja ili eksplozivnih materija. Sudije smatraju da su izneseni navodi u naredbi o sprovođenju istrage za terorizam nejasni i da odražavaju neodlučnost samog tužioca.
"Ne postoji nijedan dokaz uz dostavljeni predlog za produženje pritvora da je osumnjičeni projektil ispalio na zgradu “Agraminvesta” s ciljem zastrašivanja građana i uništavanja ustavnih, političkih, ekonomskih ili društvenih struktura Republike Srpske", rečeno je tada u Okružnom sudu.
Nakon toga, istu odluku je doneo i Osnovni sud, koji je protiv njega potvrdio optužnicu za krivična djela “izazivanje opšte opasnosti” i “nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija”. U optužnici se navodi da se Radić tereti da je 30. marta 2018. oko 23.40 u ulici Bulevar srpske vojske ispalio projektil iz “vojnog borbenog protivoklopnog sredstva – ručnog raketnog bacača M80, 64 mm”, tzv. “zolje”, na spomenuti objekat. U tom trenutku u zgradi se nalazio radnik D.D, zaposlen na poslovima obezbeđenja. Raketa je pogodila deveti sprat zgrade, gde su smeštene poslovne prostorije jednog društva za osiguranje, pa je eksplodirala, probila prozor na zgradi i završila putanju u plafonu kancelarije.
"Usled dejstva eksplozije bojeve glave ovog projektila izazvana je opasnost po život oštećenog D.D. i prouzrokovana materijalna šteta u iznosu od 19.650 evra", stoji u optužnici.
Od postojanja, Republičko tužilaštvo podiglo je dve optužnice za terorizam i obe su propale. Protiv Radića je bila prodignuta prva optužnica za terorizam, ali je sud to odbacio. Nakon toga, Republičko tužilaštvo je podiglo novu optužnicu za terorizam protiv Milana Macure iz Banjaluke. On je za terorizam optužen zbog svoje poruke koju je objavio na Instagramu. Međutim, sud ga je oslobodio krivice.
(Kurir.rs/SrpskaInfo, Foto: Printscreen/Facebook)
SKANDAL! HRT POZVAO NA UBISTVO VUČIĆA! Traže obaranje predsedničkog aviona iznad Beograda, poslanici Evropskog parlamenta se SMEJU U STUDIJU